Kwaśniewski przyćmi konwencję PiS? Mocny powrót byłego prezydenta

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express Aleksander Kwaśniewski, Jarosław Kaczyński

SPÓR POLSKI Z UE

Kaczyński traci grunt pod nogami? Kwaśniewski: On jest w poważnej pułapce

2022-08-10 13:51

Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Onetem ocenił, że Jarosław Kaczyński jest w poważnej pułapce. - Większość Polaków jest za Unią Europejską, więc wystąpić przeciwko Unii na zasadzie "wychodzimy" to, moim zdaniem, jest porażka. Nie mieć środków z KPO, doprowadzać do inflacji i zagłodzenia Polaków - to też nie jest droga do zwycięstwa wyborczego - komentował były prezydent.

Od pewnego czasu prezes PiS Jarosław Kaczyński zaczął się wypowiadać nt. relacji z Brukselą w coraz ostrzejszym tonie. Zdaniem Donalda Tuska, szefa Platformy Obywatelskiej, celem prezesa PiS jest "wyciągnięcie” Polski z Unii. Proces ten dostrzega również były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski, który skomentował sytuację podczas rozmowy z Onetem. 

- To jest realne zagrożenie już od długiego czasu. Bo zanim jeszcze będzie nas wyciągał z UE, to zrobił rzecz, która jest fatalna - zmarginalizował Polskę w UE, skłócił nas z Unią. W kwestiach praworządności mamy ewidentny spór i to spór związany z zasadniczymi wartościami, podpisanymi traktatami - stwierdził były prezydent. 

Polexit? Kwaśniewski mówi o końcu rządów PiS

Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego ewentualny polexit pogrąży PiS. - Czy (Kaczyński - red.) będzie chciał nas wyprowadzić z UE? To byłaby dla niego decyzja kończąca rządy Zjednoczonej Prawicy. W moim przekonaniu, nawet przy tej antyunijnej propagandzie Kurskiego i TVP, zdecydowana większość Polaków widzi korzyści z UE i dobrze się w niej czuje. Gdyby polexit miał się stać prawdziwą polityką Zjednoczonej Prawicy, to oni muszą przegrać wybory i czas rządów Kaczyńskiego z hukiem się zakończy - ocenił Kwaśniewski. 

Trudna gra Kaczyńskiego. Wszystko przez Zbigniewa Ziobrę 

Gość programu jest zdania, że Kaczyński "zdaje sobie sprawę, że ma silny opór ze strony Ziobry i środowisk antyeuropejskich we własnej partii”. - Bez Ziobry traci większość, więc będzie prowadził teraz taką grę, że on wzmacnia taką antyunijną retorykę, zapewne w przekonaniu, że tych środków z KPO nie dostanie. Będzie chciał całą odpowiedzialność złożyć na UE - komentował polityk.

ZOBACZ TAKŻE: Iskrzy na linii prezes PiS – prezydent. Minister Dudy poucza Kaczyńskiego

Sonda
Czy Aleksander Kwaśniewski był dobrym prezydentem?
Aleksander Kwaśniewski: Polska powinna być bardziej aktywna we wspieraniu Ukrainy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE