Jarosław Flis, politolog: Kogo i po co wybierzemy w wyborach samorządowych? Jak głosować?

2010-11-20 10:38

W tę niedzielę po raz kolejny spotkamy się przy wyborczych urnach. W całym kraju wybierzemy władze lokalne – radnych, prezydentów, burmistrzów czy wójtów. O nasz głos zabiega ponad ćwierć miliona kandydatów na przeróżne urzędy. Po co ich wybieramy? Bo to oni będą odpowiadać za wygląd naszego sąsiedztwa, jakość opieki medycznej w pobliskim szpitalu, a nawet czas naszego dojazdu do pracy!

Dlaczego warto głosować?

– Wybory samorządowe można nazwać ważniejszymi od parlamentarnych. Bo chociaż ich wynik nie będzie mieć wpływu na wysokość emerytur czy podatki, to określi jakość tego, co się za te podatki dostaje. Bowiem to właśnie samorządowcy decydują o sprawach, z którymi stykamy się każdego dnia po opuszczeniu naszego domu. Nawet tak prozaicznymi jak dziury w drogach – tłumaczy ekspert dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przeczytaj koniecznie: Prof. Michał Kulesza, twórca reformy samorządowej: Wybory samorządowe ważniejsze od parlamentarnych

Co robią samorządowcy?

Ale nie tylko ze względu na dziury w drogach warto wybrać się do lokalu wyborczego. Bo władze samorządowe odpowiadają za wiele spraw. Za te bliżej naszego domu będą odpowiadać władze gminy. To do nich należy m.in. opieka nad stanem chodników, dróg, parków, a nawet mostów w sąsiedztwie. One również odpowiadają za przedszkola oraz szkoły podstawowe. Ustalają opłaty za wodę, kanalizację oraz wywóz nieczystości. To również gmina wytycza i buduje ścieżki rowerowe oraz dba o bezpieczeństwo w okolicy.

Powiaty odpowiadają natomiast za większość placówek opieki zdrowotnej, które mogą samodzielnie tworzyć, przekształcać czy likwidować. Decydują też o dotacjach dla nich. W największym stopniu zajmują się też walką z bezrobociem.
Najszerszy obszar obejmują zadania władz wojewódzkich, które oprócz zarządzania największymi ośrodkami medycznymi, odpowiadają również za regionalne połączenia kolejowe czy porty lotnicze.

Patrz też: Wybory samorządowe 2010: Burmistrz Przysuchy zarabia więcej niż prezydent Warszawy - o takie pieniądze warto walczyć! - TABELA ZAROBKÓW

Jak zagłosować

W przeciwieństwie do wyborów prezydenckich czy parlamentarnych będziemy mieli więcej okienek do zakreślenia.
Każdy, kto z dowodem osobistym (lub innym dokumentem ze zdjęciem potwierdzającym jego tożsamość) uda się do lokalu wyborczego, dostanie aż 4 różne karty do głosowania.

Aby głos był ważny, należy postawić krzyżyk w kratce obok nazwiska. Stawiając krzyżyki na białej karcier, wybierzemy kandydatów do rady gminy. Na żółtej wybierzemy radnych do rady powiatu, a na niebieskiej kandydatów do sejmików wojewódzkich. Na każdej z kart będzie podana informacja, na ilu kandydatów można zagłosować. Z kolei na różowej skreślamy tylko jednego kandydata na prezydenta, burmistrza lub wójta naszej miejscowości.
Druga tura wyborów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbędzie się 5 grudnia.

Razem pójdziemy na wybory

Narzeczeni Joanna Sawicka (21 l.) i Tomasz Roszkowski (21 l.) to studenci z Białegostoku. Oboje wybierają się na wybory. – Udział w wyborach to nasz obowiązek i na pewno weźmiemy w nich udział. Ważne jest to, że w wyborach samorządowych nie głosujemy na polityków znanych z telewizji czy z plakatów, ale na zwykłych ludzi, których codziennie mijamy na ulicach, a często są po prostu naszymi znajomymi. Wiemy z pierwszej ręki, co ci ludzie są warci, a wybierając ich do rady miejskiej – sami decydujemy o tym, w jakim mieście czy gminie chcemy żyć – mówią zgodnie.