Można się mocno zdziwić!

Jak naprawdę funkcjonują lokalne samorządy? Ekspert zbadał sprawę [RAPORT WALCZAKA]

2022-09-15 12:06

Gościem „Raportu Walczaka” był Andrzej Andrysiak, dziennikarz i autor książki „Lokalsi. Nieoficjalna historia pewnego samorządu”, w której przyjrzał się pracy samorządu w Radomsku. O swoich odkryciach opowiedział Tomaszowi Walczakowi.

Wydaje się, że każdy ma swoje własne wyobrażenie o tym, jak funkcjonują samorządy, zwłaszcza te na poziomie lokalnym. Nie inaczej było w przypadku gościa „Raportu Walczaka”, Andrzeja Andrysiaka, który postanowił dokładnie przyjrzeć się samorządowi w Radomsku w województwie łódzkim. Niestety, jego wysokie oczekiwania spotkały się z brutalną rzeczywistością.

Jak naprawdę funkcjonują samorządy? Andrzej Andrysiak ujawnia [RAPORT WALCZAKA]

- Miałem wielkomiejskie wyobrażenie o samorządzie, że to takie miejsce, gdzie zostało coś prawdziwego, idealistycznego, ze samorządowcy, którzy walczą o własną wspólnotę i jej interesy. Zacząłem się przyglądać z takim nastawieniem, a potem było odkrywanie kolejnych kart. (…) Rzeczywistość jest dokładnie inna i taka sama jak rzeczywistość polityczna, bo samorządnych stricte niczym się od polityki nie różni, bo jest do cna polityką – opowiadał autor.

Sprawdź: Nagłe wspólne wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego. Co się dzieje?!

Andrzej Andrysiak podkreśla jednak, ze jego spostrzeżenia, które zawarł w swojej książce, dotyczą tylko samorządów na poziomie lokalnym. W dużych miastach, takich Warszawa, rzeczywistość w samorządach może wyglądać zupełnie inaczej. Natomiast im dalej od miasta, tym bardziej widać tak zwane „kręgi”, na których opiera się funkcjonowanie samorządów.

- W małych, lokalnych społecznościach są tak zwane kręgi: kręgi towarzyskie, kręgi biznesowe, one się przenikają. Sposób zarządzania samorządem to sposób, który mi przypomina biznes typu lat 90. „Pan i władca”, którym zarządzał przedsiębiorca i wszyscy mieli go słuchać, bo on daje wszystkim pracę i od niego wszystko zależy. Tak też wygląda samorząd lokalny. (…) W małym samorządzie najważniejsza jest spółdzielnia pracy czyli zdobycie władzy po to, żeby móc dystrybuować pracę między swoich zwolenników, przyjaciół i znajomych. Chodzi oczywiście o najlepsze miejsca pracy.(…) Są naczelnicy, kierownicy, sekretarze, szefowie spółek, zarządy… - mówił Andrzej Andrysiak.

Sonda
Czy wybory samorządowe 2023 powinny zostać zorganizowane wiosną 2024?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają