Weto prezydenta odebrało nadzieję
Odbierając wyróżnienie, Piotr Jacoń podziękował kobietom, które - jak stwierdził - na co dzień uczą go wolności - swoim córkom, swojej żonie i swojej matce. - Jest jeszcze ona, stacja matka. Jej też dziękuję, to jest ogromny przywilej móc pracować w TVN24 w takich czasach - powiedział dziennikarz.
Następnie przypomniał, że niemal dokładnie siedem lat temu koalicja PO-PSL na końcu swojej kadencji przyjęła ustawę o ustaleniu płci. I zaraz potem ta ustawa trafiła na nowego prezydenta, prezydenta Andrzeja Dudy. I to była pierwsza ustawa, którą Andrzej Duda zawetował - przypomniał dziennikarz.
- Ta rządowa większość nie tylko nie zrobiła nic, by tamto prezydenckie weto odrzucić, ale zrobiła także wszystko, by wniosku o odrzucenie tego weta w ogóle na sali plenarnej nie głosować. Więc nie głosowano - mówił. Najbardziej jako ojciec i obywatel tego kraju oczekuję od was, że w tych najbliższych wyborach, które będą już niedługo, pójdziecie z tą ustawą do Sejmu i obiecacie takim rodzinom jak my, że będzie to jedna z pierwszych ustaw, które uchwalicie. Powiecie, że są ważniejsze rzeczy, bo jest inflacja, jest węgiel. Rodziny osób transpłciowych też martwią się o inflację i o to, że trzeba będzie kupić węgiel. Ale martwią się także o wiele innych rzeczy, o które martwić by się nie musiały, gdyby ta ustawa została przyjęta - mówił Jacoń.
Potrzebne zmiany od zaraz
Zaapelował do opozycji również o to, by przygotowała "takie zmiany w prawie w tej kampanii, które zapewnią w tym kraju możliwość małżeństw jednopłciowych i aby takie pary mogły legalnie adoptować dzieci". Następnie zwrócił się z mocnym apelem do Kościoła.
- Miejcie te swoje kościelne rozwody, ale naszym tęczowym dzieciom zostawcie przynajmniej cywilne śluby. I dajcie im święty spokój - zaapelował.
Wyróżnienie przyznane przez fundację Grand Press w kategorii Instytucja przyznano sędziemu Igorowi Tuleyi, a nagrodę w kategorii Obywatel/Obywatelka odebrała Katarzyna Wappa, nauczycielka z Hajnówki, lokalna aktywistka i obrończyni praw uchodźców. Specjalnym Medalem Wolności Słowa uhonorowano Jacka Fedorowicza i Stanisława Tyma. Wyróżnienia zostały przyznane po raz drugi.