Jacek Ozdoba

i

Autor: Marcin Smulczyński Jacek Ozdoba

Wiceminister klimatu broni Morawieckiego

Jacek Ozdoba o zatruciu Odry. "Świat nauki powinien odpowiedzieć"

2022-08-19 7:26

Wiceszef ministerstwa klimatu, Jacek Ozdoba (31 l.), wypowiedział się na temat zatrucia Odry, drugiej najdłuższej polskiej rzeki. Polityk stwierdził, że nie pora teraz na rozmowy o dymisjach, bo teraz jest czas na ratowanie rzeki. Odniósł się także do zarzutów, jakie padają pod adresem rządu. Te jednak tłumaczy zbyt wolnym poinformowaniem premiera.

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" szeroko komentował sprawę zatrucia na Odrze. Przede wszystkim polityk podkreślił szkodliwość informacji o rtęci w Odrze. Jak bowiem zaznaczył "to fake news, który utrudnił pracę Centralnego Laboratorium Badawczego".

Gdy spojrzymy na europejską mapę zawartości rtęci w wodzie, to Niemcy są na dość niechlubnym miejscu, co jest wynikiem ich geologii, historii i zakładów przemysłowych - skomentował minister Ozdoba.

Dymisje za zatrutą Odrę. Jacek Ozdoba: Pozostaję do dyspozycji

Pytany o dymisje związane z zatruciem Odry Jacek Ozdoba nie pozostawia wątpliwości. - Sytuacja była dynamiczna i trudno było ocenić wszystkie fakty. (...) Dzisiaj najważniejsze powinno być działanie i minimalizowanie skutków oraz wyjaśnienie przyczyny zanieczyszczenia - mówi krótko o dymisji szefa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

Na temat swojego potencjalnego zwolnienia Ozdoba mówi wprost - jest dyspozycyjny. - Oczywiście pozostaję do dyspozycji, ponieważ to moi przełożeni – w tym pan premier Morawiecki – decydują o tym, czy dalej będę zajmował swoje stanowisko - oświadczył wiceminister.

Winny rząd? Nie, bo premiera za późno poinformowano

Pytany o to, czy państwo zadziałało odpowiednio polityk mówi o konieczności wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu GIOŚ. - Zbyt późno powiadomiono pana premiera. Dlatego przedstawię zmiany w funkcjonowaniu Inspekcji Ochrony Środowiska, które będą dotyczyć skuteczniejszej walki z przestępcami środowiskowymi - mówi Jacek Ozdoba i dodaje, że wciąż przyczyna skażenia jest nieznana - To jest pytanie, na które powinien odpowiedzieć nam świat nauki - podkreśla.

Zdaniem Jacka Ozdoby "nie ma drugiej tak przebadanej jak Odra rzeki"

"Rzeczpospolita" poruszyła w trakcie wywiadu temat próbek wysłanych do centrów badawczych w Wielkiej Brytanii, Holandii i Czechach w celu ich weryfikacji. Dopytywany o termin ich pobrania Jacek Ozdoba odpowiedział wymijająco. - Próbki wysłane do tych laboratoriów dotyczą ostatniego poboru. Krzywdzące jest mówienie, że państwo nic nie zrobiło. Odra jest przebadana wzdłuż i wszerz, nie ma drugiej tak zweryfikowanej rzeki - podsumował Ozdoba.

Poniżej możecie zobaczyć, jak Polska broń goni ruskich w Ukrainie

Sonda
Czy w Odrze doszło do katastrofy ekologicznej?