Wykaz dokumentów, który pojawił się na stronie internetowej IPN obejmuje wyłącznie te jednostki archiwalne, które w 2016 r. wyłączono z magazynów, gdzie znajdował się były, wyodrębniony, tajny zbiór archiwum IPN. Tak jak wcześniej zapowiadali archiwiści instytutu, wykaz zawiera sygnatury jednostek archiwalnych oraz ich krótki opis.
W opisie wykazu są dane osobowe m.in. funkcjonariuszy SB, a także informacje o sprawach operacyjnego sprawdzenia, sprawach operacyjnego rozpoznania, dokumentacja wyposażenia wywiadowczego, kwestionariusze ewidencyjne, teczki opatrzone skrótami m.in. KI, RO, SMW. Informacje z wykazu dotyczą dokumentów wytworzonych przez aparat bezpieczeństwa PRL, które trafiły w poprzednich latach do tajnego zbioru w IPN ze względu na aktualne bezpieczeństwo polskiego państwa.
Każda z 6467 jednostek archiwalnych tzw. zbioru zastrzeżonego IPN zawiera dwie sygnatury i opis z podstawowymi danymi osobowymi. pic.twitter.com/bcRbC3AXGa
— PAP (@PAPinformacje) 24 stycznia 2017
Szczegółowy opis dokumentów z wykazu ma zostać zamieszczony "w aplikacji Cyfrowe Archiwum, dostępnej dla naukowców i dziennikarzy w każdej czytelni Instytutu Pamięci Narodowej". Udostępnianie dokumentów zawartych w wykazie odbywać się będzie na zasadach określonych w przepisach ustawy z 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Prezes IPN przyznał dziennikarzom, że cały tzw. zbiór zastrzeżony "zostanie w perspektywie roku ujawniony". jak mówił: - Ten proces rozpoczęto już dużo wcześniej; dzisiaj państwu zaprezentujemy pierwszą część tej pracy. Te materiały zbioru zastrzeżonego są wspólnie przeglądane przez pracowników służb specjalnych RP wraz z archiwistami. Dodał, że służby specjalne jak do tej pory nie składają żadnych zastrzeżeń do przeglądanych materiałów.
Zobacz także: Misiewicz tłumaczy się z balowania w klubie- tę wersję OBALA jego kompan!