Ujawnione informacje są też odpowiedzią na pojawiające się w światowych mediach określenie "polskie obozy koncentracyjne". Jak mówił Szarek: - Ta baza jest odpowiedzią na te głosy, bo skoro mówimy o "polskich obozach koncentracyjnych", to proszę bardzo, pokazujemy załogę, kim była ta załoga funkcjonariuszy SS. Co więcej, pokazujemy to w internecie w takiej skali, w jakiej nikt wcześniej tego nie zrobił.
Podstawą przygotowania tej bazy był wykaz załogi KL Auschwitz opracowany przez profesora Aleksandra Lasika - historyka z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który rozpoczął jej tworzenie w 1982 roku. W bazie znajdują się dane personalne esesmanów. Będą także fotografie niektórych funkcjonariuszy SS.
O 11.00 podamy publicznie dane osobowe esesmanów z załogi KL Auschwitz. Transmisja z konferencji na stronie IPN - https://t.co/Gr7iy7jkUd pic.twitter.com/HQp40RbxXb
— IPN (@ipngovpl) 30 stycznia 2017
Zdaniem historyków i prokuratorów IPN baza przyczyni się do lepszego poznania historii, może też zapoczątkować tworzenie podobnych baz funkcjonariuszy innych niemieckich, nazistowskich obozów zagłady.
Baza danych "Załoga SS KL Auschwitz" zostanie także udostępniona na stronie internetowej truthaboutcamps.eu.
Warto dodać, że tuż przed ewakuacją obozu KL Auschwitz jego załoga liczyła blisko 4,5 tysiąca esesmanów. W sumie w ciągu istnienia obozu służyło w nim ponad 8 tysięcy funkcjonariuszy SS. Osądzonych zostało około 12% z nich.
Zobacz także: Komorowski o rzezi wołyńskiej: To było dawno temu...