Prekampania wyborcza już trwa. Kilka nazwisk w grze o urząd prezydenta
Marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia podkreślał podczas spotkania z mieszkańcami w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie), że od jakiegoś czasu trwa prekampania wyborcza.
Marszałek Sejmu poinformował jednocześnie, że wybory na prezydenta Rzeczpospolitej zarządzi w pierwszym możliwym terminie.
"To dzisiaj tu chcę wam powiedzieć, że kampania prezydencka zacznie się w naszym kraju 8 stycznia przyszłego roku" - poinformował.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym, marszałek Sejmu zarządza wybory nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego prezydenta RP i wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej.
Jakie szanse lidera Polski 2050 w wyborach?
Gdyby do II tury weszli Szymon Hołownia i Przemysław Czarnek, marszałek Sejmu wygrałby 53 proc. do 32 proc. 14 proc. nie wskazałoby żadnego z tych kandydatów. 1 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
W II turze Hołownia wygrałby także z Karolem Nawrockim (51 proc. do 25 proc.). W takim wariancie 19 proc. ankietowanych nie zgłosowałoby na żadnego z tych kandydatów, a 6 proc. nie ma zdania.
Wyniki wskazują, że każdy z trzech uwzględnionych w badaniu kandydatów wywodzących się z rządzącej koalicji wygrywa z uwzględnionymi w badaniu dwoma kandydatami PiS. "Poparcie dla Rafała Trzaskowskiego i Szymona Hołowni w przypadku starcia w drugiej turze z oboma hipotetycznymi kandydatami PiS jest niemal identyczne, a w przypadku starcia z Karolem Nawrockim Radosław Sikorski tylko nieznacznie im pod tym względem ustępuje" - zauważa CBOS.
Badanie CBOS zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI–93,4 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI–6,6 proc.), w okresie od 18 do 20 listopada 2024 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1000).