Burmistrz Ustrzyk Dolnych zakazał w szkołach podręcznika  „Historia i Teraźniejszość”

i

Autor: materiały prasowe wydawnictwa Biały Kruk

Odpowiedzi na podstawowe pytania

Czym jest przedmiot "historia i teraźniejszość", od której klasy obowiązuje, ile godzin jest w programie? Czego dowiadują się uczniowie na "HiT"

2022-08-25 16:20

Historia i teraźniejszość od roku szkolnego 2022/2023 wchodzi do szkół, to nowy przedmiot. Gdyby nie podręcznik do HiT, przedmiot nie zyskałby takiego rozgłosu. Dlatego odpowiadamy w artykule na pytania dotyczące przedmiotu, a nie podręcznika.

Historia i teraźniejszość to przedmiot, który trafi do polskich szkół już od 1 września. Na razie przedmiot historia i teraźniejszość ma jeden podręcznik dedykowany i zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji i Nauki ma jeden - podręcznik do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Już niebawem przedmiot zyska drugi - historia i teraźniejszość podręcznik WSiP.

Historia i teraźniejszość o czym jest?

Historia i teraźniejszość to przedmiot skupiający się na prześledzeniu zmian w historii Polski i świata od okresu po zakończeniu II Wojny Światowej po dwie pierwsze dekady XXI wieku. Przedmiot łączy w sobie bardziej historyczne zagadnienia, bliższe datą II Wojnie Światowej, jak i skupia się na wydarzeniach z ostatnich lat i dekad, by zamknąć opowieść na roku 2015.

Ideą jest to, żeby w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej wprowadzić przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, zaczynając od końca II wojny światowej - tłumaczył wprowadzenie HiT do szkół Przemysław Czarnek (45 l.) jesienią 2021.

Od której klasy nauczana jest historia i teraźniejszość?

Historia i teraźniejszość - nowy przedmiot ma zastąpić godziny nauczania WOS, czyli wiedzy o społeczeństwie. Można zadać więc pytanie - historia i teraźniejszość dla kogo jest? Otóż naukę w ramach nowego przedmiotu zaczną uczniowie pierwszych klas szkół ponadpodstawowych.

Stanie się to w liceach ogólnokształcących, technikach oraz szkołach branżowych pod warunkiem, że WOS realizowany był w zakresie podstawowym. Uczniowie, którzy w klasach o profilu humanistycznym mają rozszerzony WOS, nie będą mieć zajęć z HiT w ogóle, tylko WOS, jak dotychczas.

Express Biedrzyckiej - Janusz Steinhoff: "Rząd postępuje bez myśli przewodniej. Problem z węglem mamy na własne życzenie"

Historia i teraźniejszość: ile godzin tego przedmiotu będzie obowiązywało w szkołach?

Warto też zadać pytanie o czas nauczania przedmiotu. Historia i teraźniejszość nauczana bowiem będzie w różnym wymiarze w zależności od tego, o jakiej szkole mówimy i klasie. W liceum w pierwszej klasie będą to 2 godziny HiT, a w klasie następnej już tylko 1 godzina. W technikum przez 3 pierwsze lata nauki uczniowie będą mieć tylko 1 godzinę HiT tygodniowo. Natomiast w szkołach branżowych przedmiot będzie nauczany tylko 1 godzinę i tylko w pierwszej klasie.

Kto może uczyć historii i teraźniejszości?

Historia i teraźniejszość może być nauczana przez pedagogów, którzy posiadają uprawnienia do nauczania przedmiotu wiedza o społeczeństwie oraz historia. Od czerwca 2022 roku uruchomione zostały także kursy doskonalące online, które mają pomóc nauczycielom na jeszcze lepsze przygotowanie się do nauczania nowego przedmiotu.

Poniżej galeria dotycząca horrendalnie drogich lotów polskich polityków

Sonda
Co myślisz o przedmiocie historia i teraźniejszość?