Pieniądze

i

Autor: GettyImages Rzecznik rządu o tarczy antyinflacyjnej

CEEB: pozostały już tylko 3 dni na zgłoszenie deklaracji źródła ciepła! Zgłoś ogrzewanie domu, inaczej grzywna 500 zł

2022-06-27 12:44

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków czeka! Grzywna w wypadku braku zgłoszenia źródła ciepła wynosi 500 zł, ale możesz zapłacić nawet 5 tys. zł! Rząd czeka aż Polacy dopełnią formalności i zgłoszą źródło ciepła - ogrzewania domu do CEEB. Ogrzewanie domu musi zostać wykazane w odpowiednim formularzu. Zostało już niewiele czasu, by uniknąć kary.

Grzywna czeka na każdego, kto do 30 czerwca włącznie nie wpisze odpowiednich danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Problem braków w papierach jest spory, ponieważ sam Główny Urząd Nadzoru Budowlanego wskazuje, że wciąż są gminy, gdzie do CEEB zarejestrowało się jedynie 18 proc. mieszkańców.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Od 2021 roku trzeba informować rząd

Przypomnijmy, że rząd zdecydował o utworzeniu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w 2021 roku. Jej celem jest przede wszystkim lokalizowanie źródeł zanieczyszczenia powietrza oraz kategoryzowanie w celu ich dalszego ograniczania. Obowiązkiem złożenia deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest każdy, kto jest właścicielem domu jednorodzinnego, zarządcą lokalu wielorodzinnego lub jest właścicielem czy też zarządza lokalem usługowym bądź handlowym.

Warto zaznaczyć, że generalnie mieszkając w bloku czy innym budynku z wydzielonymi odrębnymi mieszkaniami, nie musimy sami deklaracji składać. Nie musimy, ale pod warunkiem, że sami nie mamy w mieszkaniu osobnego źródła ciepła. Posiadanie na przykład kominka w bloku już sprawia, że musimy zapoznać się z Centralną Ewidencją Emisyjności Budynków.

Polacy składają deklaracje do CEEB. Gdzie idzie najlepiej, a gdzie mają największy problem?

Najwięcej złożonych deklaracji, jak wskazuje RMF, jest w wiejskiej gminie Siennica Różana na Lubelszczyźnie, gdzie dane przekazało 97 proc. mieszkańców. Na drugim końcu bieguna znajduje się gmina Prochowice z Dolnego Śląska, która może przedstawić wynik 18 proc. mieszkańców, którzy złożyli deklarację.

Poniżej galeria zdjęć z protestu pod siedzibą PiS, gdzie miało być 5 razy więcej policjantów niż protestujących

To ostatni moment na złożenie deklaracji CEEB. Za brak zgłoszenia sposobu ogrzewania domu grozi 500 zł, a można zapłacić aż 5 tys. zł

Czas na przesyłanie dokumentów do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków jest do 30 czerwca. Najszybciej można to zrobić przez internet. W tym celu należy wejść na dedykowaną stronę rządową ceeb.gov.pl, zalogować się przy użyciu profilu zaufanego i wypełnić odpowiednie rubryki. Deklarację można również złożyć osobiście w urzędzie miasta, ale również i wysłać pocztą.

Każdy, kto nie dopełni do końca tego miesiąca obowiązku ustanowionego przez rząd, musi liczyć się od 1 lipca z karą w wysokości 500 zł. Mało tego - aż 5 tys. zł kary zapłacić będą musieli ci, których sprawa trafi przed sąd.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków może otworzyć nam drogę do benefitów

Uspokajający jednak jest fakt, że nawet jeśli oddamy deklarację z błędami, to nie grozi nam żadna kara finansowa. Warto jednak postarać się o przekazanie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków oraz zrobienie tego porządnie. Otwiera to nam bowiem drogę do starania się o dotację na wymianę pieca, czy niższe ceny węgla.

Sonda
Czy kiedykolwiek przyszło ci zapłacić grzywnę?
Express Biedrzyckiej 23.06 (Robert Biedroń, Paweł Szramka, gen. Bogusław Pacek) Sedno Sprawy: Artur Soboń
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają