Znicz

i

Autor: GoranH / CC0 / pixabay.com

Groby Polaków sprofanowane w Białorusi. Zwłoki leżały jak śmieci (ZDJĘCIA)

2022-06-29 22:46

Groby polskich bohaterów w Białorusi miały zostać sprofanowane, jak podaje portal "Głos znad Niemna". Do zniszczenia grobów Polaków doszło w okolicy wsi Jodkiewicze, która leży na południe od Grodna w pobliżu granicy z Polską.

Białoruś to miejsce niejednego pochówku polskich bohaterów. Pod Jodkiewiczami znajduje się miejsce upamiętnienia żołnierzy z Polski. W dwóch mogiłach spoczywają żołnierze z wojny polsko-bolszewickiej oraz weteran walk II Wojny Światowej.

Białoruś. Groby polskich bohaterów rozkopane

Jak donosi portal "Głos znad Niemna", miejsce zostało sprofanowane przez nieznanych sprawców. Czytelnik portalu doniósł o rozkopaniu grobów, co sprawiło, że teraz lokalizacja wygląda jak pobojowisko. Tam, gdzie w Białorusi znajdowały się dwie kamienne tablice, które przykrywały pochówek, teraz jest rozkopana dziura w ziemi.

Nieznani sprawcy odsunęli płyty nagrobne i wykopali zwłoki ze zbiorowej mogiły, w której spoczywali dwaj polscy żołnierze polegli podczas wojny polsko-bolszewickiej oraz zabity 15 lipca 1944 roku żołnierz Armii Krajowej Adam Pacenko - czytamy na portalu "Głos znad Niemna".

Poniżej galeria ze zdjęciami z dramatycznego ataku rosyjskiego okupanta na centrum handlowe w Krzemieńczuku w Ukrainie

Groby polskich bohaterów w Białorusi. Kości leżały jak śmieci

Dotąd za porządek na miejscu dbali przedstawiciele polskiej mniejszości w Białorusi. Do takiej właśnie należeć ma osoba, która odkryła efekty aktu wandali. Najbardziej porusza kompletny brak szacunku wobec zmarłych. Z relacji i zdjęć wynika, że winni pozostawili na miejscu nieporządek, jakby kości bohaterów były śmieciami.

- Zwyrodnialcy, którzy tego się dopuścili, powykopywali z mogił kości żołnierzy, a jedną nagrobną płytę, upamiętniającą żołnierzy poległych w 1920 roku odsunęli, pozostawiając otwarty grób. Płytę żołnierza AK natomiast zwyrodnialcy zabrali w nieznane miejsce - podaje portal.

groby w białorusi

i

Autor: Mariusz Proskień fot. Mariusz Proskień
rozkopane groby polaków w białorusi

i

Autor: Głos znad Niemna fot. czytelnik "Głos znad Niemna"
Sonda
Czy Białoruś zostanie wchłonięta przez Rosję?
Express Biedrzyckiej 29.06 (Tomasz Trela, płk Andrzej Kruczyński, dr Jacek Sokołowski) Sedno Sprawy: Piotr Müller
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE