Edward Gierek

i

Autor: East News Edward Gierek

Grób Gierka utonął w kwiatach. Później była impreza [ZDJĘCIA]

2019-07-28 20:03

Pochód, składanie kwiatów, a po wszystkim huczna impreza – tak spora liczba mieszkańców Sosnowca i zaproszeni goście uczcili XVIII rocznicę śmierci Edwarda Gierka, jednego z najpopularniejszych I. Sekretarzy KC PZPR. Edward Gierek piastował tę funkcję w latach 1970-1980.

Pomysłodawca polskiej wersji „socjalizmu z ludzką twarzą” zmarł w 2001 roku. Dzisiaj jego sympatycy i najbliższa rodzina uczciła XVIII rocznicę śmierci komunistycznego przywódcy. Został on pochowany na cmentarzu w Sosnowcu. Jak pisaliśmy wcześniej na portalu Superbiz.se.pl Gierek był jednym z najbardziej lubianych, ale też kontrowersyjnych przywódców PRL. Tzw. Dekada Edwarda Gierka to czas wielkich zmian w PRL. Polska otworzyła się na zachód, rozpoczęły się masowe podróże do wschodnich Niemiec, na półki sklepowe zawitała zaś "imperialistyczna" Coca-Cola. W kraju nie brakowało inwestycji, zmodernizowano przemysł i rolnictwo. Na ulicach pojawił się też słynny fiat 126P „Maluch”. Zarazem Edward Gierek zadłużał Polskę, a czerwiec 1976 roku przysłonięty został cieniem robotniczych protestów bezlitośnie rozbijanych milicyjnymi pałkami. Warto dodać, że niektóre przemówienia Edwarda Gierka przeszły na stałe do popkultury i satyrycznego języka politycznego np. „Partia kieruje, a rząd rządzi”.

Epoka Gierka i jej kultowe produkty [QUIZ]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE