Gowin ostro o Morawieckim: Chowa się za spódnicą żony! [EXPRESS BIEDRZYCKIEJ]

2022-05-23 13:00
Opinie Biedrzycka Gowin
Autor: SE

Premier Mateusz Morawiecki, chwilę przed uruchomieniem gazociągu Baltic Pipe, oskarżył Norwegię o to, że żeruje na wojnie w Ukrainie, że na niej zarabia i powinna podzielić się zyskami z handlu gazem. Na słowa szefa polskiego rządu natychmiast zareagowało norweskie MSZ, komentarzy nie brakuje także w Polsce. - Na jednej szali mamy tę historyczną wizytę prezydenta Dudy, a na przeciwległej szali mamy brak powagi w słowach premiera. Myślę, że on nie uświadamiał sobie jak szerokim echem one się odbiją - mówił dziś w programie "Express Biedrzyckiej" były wicepremier, Jarosław Gowin. - Jeśli ktoś chce być poważnym politykiem, to nie może chować się za spódnicą żony. A widać to wyraźnie jeśli chodzi o jego majątek - dodał szef Porozumienia.

Jarosław Gowin skomentował także informacje o tym, że ponad 100 urzędników Ministerstwa Finansów otrzymało ponad 1,4 mln zł za Polski Ład. Polityk nazwał te nagrody "bezwstydnymi".

Kamila Biedrzycka: Kiedy patrzył pan na mocny uścisk Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, to miał pan przekonanie, że polsko-ukraińskie relacje zmieniają się na dobre?

Jarosław Gowin: Po pierwsze poczułem dumę, bo wyraźnie widać, że postawa polskiego społeczeństwa, jak i polityka polskiego państwa budują ogromną solidarność między Polską a Ukrainą. I sądzę, że ona przetrwa przez co najmniej dziesięciolecia. Nie chcę nadużywać wielkich słów, ale na pewno ta wizyta prezydenta Dudy miała historyczny charakter i zostanie zapamiętana przez naszych ukraińskich przyjaciół.

- I co z tego wyniknie? Co to znaczy, w praktycznym wymiarze, że ta solidarność przetrwa dziesięciolecia?

- Po pierwsze chodzi o nastawienie narodu ukraińskiego do Polski. To jest bardzo ważne, bo żyjemy w niebezpiecznych czasach, kiedy pokój i brak wojny nie jest już wcale taki oczywisty. Niezależna, niepodległa Ukraina jest w tej chwili gwarancją bezpieczeństwa naszego regionu Europy. (…)

Express Biedrzyckiej - Jarosław Gowin: Nie odrzucam pomysłu jednej listy

- Mówi pan, że wolna Ukraina to gwarancja bezpieczeństwa w naszym regionie. Ma pan pewność, że kraje spoza naszego regionu zdają sobie z tego sprawę? I nie mam na myśli Stanów Zjednoczonych.

- Ta szklanka jest do połowy pełna i do połowy pusta. Z jednej strony mamy pewne wyczerpywanie się woli niesienia pomocy dla Ukrainy, widać, jakby po stronie niektórych państw ta wola się chwiała. Z drugiej strony Putin na pewno jest zaskoczony stanowczością reakcji Zachodu i to nie tylko USA, ale także Unii Europejskiej.

- Są tacy, którzy chyba chcą wrócić do prowadzenia interesów z Rosją tak, jak to się odbywało przed napaścią na Ukrainę.

- Myślę, że to nie nastąpi. Dlatego tak ważna jest m.in. ta wizyta prezydenta Dudy, bo trzeba naszym partnerom z Europy Zachodniej przypominać prawdę o tym, że putinowska Rosja jest bestialskim agresorem.

- Premier, chwilę przed uruchomieniem gazociągu Baltic Pipe, oskarżył Norwegię o to, że żeruje na wojnie w Ukrainie, że na niej zarabia i powinna podzielić się zyskami z handlu gazem. To rozsądne słowa?

- Na jednej szali mamy tę historyczną wizytę prezydenta Dudy, a na przeciwległej szali mamy brak powagi w słowach premiera. Myślę, że on nie uświadamiał sobie jak szerokim echem one się odbiją. Jest reakcja norweska…

- ...bardzo delikatna.

- Delikatna, ale stanowcza. Norwegia jest państwem, które niesie pomoc także dla Polski. Z norweskich funduszy polska otrzymała około 800 mln euro. Jesteśmy, jak pani wspomniała, w przededniu negocjacji dotyczących Baltic Pipe i na pewno słowa premiera nie dodają powagi ani jemu, ani – niestety – polskiemu państwu. Wielu polityków PiS, w tym także premier, używają pewnych sformułowań po to, żeby zwrócić uwagę polskiej opinii publicznej, a mniej troszczą się o to, jak te słowa wybrzmią w Europie.

- Pojawiły się żarty, że „Norwegia nie może podzielić się majątkiem, bo przepisała go na Szwecję”…

- To są aluzje do osobistej sytuacji premiera Morawieckiego. Jeśli ktoś chce być poważnym politykiem, to nie może chować się za spódnicą żony. A widać to wyraźnie jeśli chodzi o jego majątek.

- Urzędnicy ministerstwa finansów dostali ponad 1,4 mln nagród za Polski Ład.

- Za Polski Ład powinny być kary, a prawdziwa odpowiedzialność spływa na premiera Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego, których uprzedzałem o fatalnych skutkach. (…) Nagrody za Polski Ład są bezwstydne.

- Odrzuca pan ostatecznie pomysł jednej listy opozycji?

- Nie, nie odrzucam tego pomysłu, bo najważniejsze jest to, żeby odsunąć PiS od władzy. Dlatego pół roku przed wyborami trzeba zrobić solidne sondaże i określić który ze scenariuszy jest optymalny. Dziś, wydaje mi się, lepszym rozwiązaniem są dwie listy.

- Był pan zaskoczony, że Tusk zapowiedział rozdział państwa i Kościoła?

- Nie. Ja też jestem zwolennikiem rozdziału państwa i Kościoła, pytanie tylko czy to ma być rozdział przyjazny czy antagonistyczny. (…)

Rozmawiała Kamila Biedrzycka

Sonda
Jak oceniasz działalność Jarosława Gowina?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE