EXPRESSEM: Najnowsze wydarzenia z kraju [20.06.2015]

2015-06-20 4:00

Warszawa Warszawa Słupsk

Uchodźcy tak, ale nie z Afryki

Nie mamy nic przeciwko udzielaniu schronienia i pomocy osobom, które są prześladowane w swoich krajach za przekonania i działalność polityczną. Takiego zdania jest aż 76 proc. Polaków badanych przez CBOS. Bez problemu przyjęlibyśmy w naszym kraju uchodźców z Ukrainy, z terenów zajętych przez prorosyjskich separatystów. Natomiast nie podoba nam się pomysł Komisji Europejskiej w sprawie przyjęcia uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki - przeciwko niemu jest 53 proc. ankietowanych. Badanie przeprowadzono z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Uchodźcy.

Najbiedniejsi w Unii Europejskiej

Aż pięć polskich województw jest wśród 20 najbiedniejszych regionów Unii Europejskiej! Takie są wyniki najnowszego zestawienia, przygotowanego przez Eurostat - biuro statystyczne UE. Ta piątka to województwa: lubelskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i świętokrzyskie. We wszystkich produkt krajowy brutto na jednego mieszkańca jest niższy od połowy średniej unijnej. Według tego samego zestawienia najbogatszym polskim regionem jest Mazowieckie, choć Warszawa nie znalazła się w gronie 20 najbogatszych stolic Europy.

Biedroń szuka 24 mln zł

Jeśli do 11 lipca prezydent Słupska Robert Biedroń (39 l.) nie znajdzie 24 mln zł, miasto może zbankrutować! Chodzi o dług, jaki na mocy wyroku sądowego trzeba zapłacić puławskiej firmie Termochem za niedokończoną budowę aquaparku. Jak podaje portal TVN24.pl, pomoc zaoferował wojewoda pomorski, ale Biedroń zwrócił się do premier Ewy Kopacz (59 l.) o udzielenie bezzwrotnego wsparcia finansowego przez rząd. Słupsk ma już ogromne zadłużenie, przekraczające ćwierć miliarda złotych. Jeśli dopuszczalna przez prawo kwota zadłużenia zostanie przekroczona, miastu grozi wprowadzenie przez premiera zarządu komisarycznego.

Zobacz: Rachunek u Sowy. Sławomir Nowak: Dwa tysiące? No co ty pierd...