Jan Paweł II

i

Autor: Piotr Bławicki/SUPER EXPRESS Jan Paweł II

Franciszkańska 3

Episkopat wydał oświadczenie po dokumencie TVN24 o Janie Pawle II

2023-03-08 7:28

W kolejnym dokumencie z cyklu "Bielmo", reporter TVN24 Marcin Gutowski, przedstawił dowody, jakoby kardynał Karol Wojtyła miał wiedzieć o skandalach pedofilskich w archidiecezji krakowskiej i je tuszować. Od razu Polska podzieliła się na dwa obozy, tych którzy uważają, że Jan Paweł II jest święty i nie można szargać jego dobrego imienia oraz tych, którzy chcą by mit Ojca Świętego został obalony podobnie jak jego pomniki. Do sprawy w końcu odniósł się Episkopat Polski.

W reportażu pt. "Franciszkańska 3" opisano trzech księży, którzy mieli poduszczać się aktów pedofilskich oraz kardynała Adama Sapiehę, który miał molestować młodych kleryków. O wszystkim miał wiedzieć kardynał Karol Wojtyła. Sprawy dotyczą wydarzeń z okresu, kiedy późniejszy papież był arcybiskupem metropolitą krakowskim (1964–1978).

Ksiądz Leszek Gęsiak, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, wydał w tej sprawie komunikat,  umieszczając komentarze koordynatora ds. ochrony dzieci i młodzieży o. Adama Żaka oraz kierownika biura delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotra Studnickiego:

"W związku z wyemitowanym 6 marca 2023 r. reportażem red. Marcina Gutowskiego z cyklu „Bielmo” dotyczącym działań kard. Karola Wojtyły z okresu, gdy był metropolitą krakowskim, poprosiłem o kompetentny komentarz o. Adama Żaka SJ oraz ks. Piotra Studnickiego, czyli osoby reprezentujące właściwe instytucje podległe Konferencji Episkopatu Polski odpowiedzialne za budowany przez Kościół w Polsce system ochrony małoletnich i bezbronnych oraz pomoc pokrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym. Poniżej publikuję przesłany tekst komentarza.

Leszek Gęsiak SJRzecznik Konferencji Episkopatu Polski

O. Żak i ks. Studnicki: sprawiedliwa ocena działań Wojtyły wymaga dalszych badań archiwalnych

Pytania dziennikarzy zastały nas podczas trzydniowego szkolenia dla księży i sióstr zakonnych towarzyszących osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym, które poświęcone jest zagadnieniu nadużyć w sferze duchowej. Kolejny odcinek cyklu dokumentalnego „Bielmo” red. Marcina Gutowskiego prezentuje przypadki przestępstw wykorzystywania seksualnego popełnionych przez duchownych, z którymi konfrontował się metropolita krakowski Karol Wojtyła. Dwie z zaprezentowanych spraw – ks. Surgenta i ks. Loranca – znane były już od kilku miesięcy opinii publicznej dzięki pracy dziennikarskiej red. Tomasza Krzyżaka i Piotra Litki, która oparta była w głównej mierze o analizę akt państwowych postępowań karnych dostępnych w archiwach IPN-u. Ustalenia te były już szeroko komentowane. Trzecia z nich – sprawa ks. Sadusia – została zaprezentowana nie na podstawie dochodzenia prokuratorskiego lub sądowego, ale akt służb bezpieczeństwa PRL-u. Na podstawie źródeł zaprezentowanych w filmie nie sposób ustalić kwalifikacji czynów przypisywanych ks. Sadusiowi. Warto pamiętać, że zgodnie z ówczesnym prawem kanonicznym, bezwzględną ochroną były objęte osoby poniżej 16 roku życia, a nie jak obecnie – od roku 2001 – poniżej 18 roku życia. Dziś bez wątpienia mamy o wiele większą społeczną świadomość skutków wykorzystania seksualnego, a w Kościele wypracowane procedury oraz sposoby reagowania i pomocy. Wszystkim osobom, które przed laty zostały w ten sposób skrzywdzone przez duchownych, a do dziś noszą skutki doświadczonego zła, jako Kościół zapewniamy przyjęcie, wysłuchanie i wsparcie. Szczegółowe informacje na stronie zgloskrzywde.pl.

Natomiast ustalenie roli oraz sprawiedliwa ocena decyzji i działań ordynariusza archidiecezji krakowskiej Karola Wojtyły, a także uczciwe wyjaśnienie zarzutów wobec kard. Adama Sapiehy, wymaga dalszych badań archiwalnych.

o. Adam Żak SJ, koordynator KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży

ks. Piotr Studnicki, kierownik biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży"

Tak usuną pomniki Jana Pawła II?! Ma to być zrobione po cichu. Stefan Niesiołowski ma plan

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Jan Paweł II musiał wiedzieć o pedofilii, ale był bezsilny [Super Raport]