Komu przysługują leki za darmo?
Przysługują one osobom, które ukończyły 75. rok życia. Uprawnienia nabywa się w momencie 75. urodzin. W aptece nie trzeba będzie jednak okazywać dowodu tożsamości, na recepcie jest umieszczany numer PESEL lub data urodzin. Lekarz może przepisać lek wyłącznie na pacjenta, w żadnym wypadku na jego współmałżonka lub innego członka rodziny.
Kto wypisze receptę na darmowe leki?
Może to zrobić jedynie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub pielęgniarka. Osoby uprawnione do darmowych leków otrzymają receptę u lekarza rodzinnego w przychodni, nie dostaną jej przy wyjściu ze szpitala. Darmowej recepty nie może też przepisać lekarz ze specjalistycznej przychodni, np. okulista czy kardiolog. Uprawnień takich nie mają także geriatrzy. Darmowe leki będą mogli wypisywać lekarze mający prawo wykonywania zawodu, którzy są na emeryturze (recepty będą mogli wystawić sobie lub najbliższym członkom rodziny).
Jakie leki będą za darmo?
Leki za darmo dla osób 75+ są umieszczone w specjalnym wykazie. Na liście (projekcie) znalazło się 1129 preparatów. Ostateczna lista leków dla seniorów zostanie opublikowana do 1 września, bo tego dnia emeryci mają je już dostać w aptece. Po dwóch miesiącach, czyli do 1 listopada, ministerstwo ogłosi ewentualną korektę listy.
Jak będzie wyglądała recepta na darmowe leki?
Recepta na darmowe leki poza numerem PESEL pacjenta, musi mieć wpisany kod "S". Prawidłowo wypisana, czyli ważna, recepta oraz data urodzenia to jedyne kryteria otrzymania bezpłatnych leków. Darmowe leki powinny być w każdej aptece, w której realizowane są recepty.
Ile darmowych leków może przepisać lekarz?
Nie wprowadzono specjalnego ograniczenia, wobec tego obowiązują przepisy dotyczące pozostałych recept. Jest zasada, że na jednej recepcie lekarz może przepisać pacjentowi leki potrzebne maksymalnie na 120 dni. Przepisy pozwalają na wypisanie czterech recept podczas jednej wizyty w gabinecie lekarskim.
Przez jaki okres ważna jest recepta na darmowe leki?
Również nie wprowadzono specjalnych ograniczeń. Przepisy przewidują różne terminy ważności recept, podstawowy okres wynosi 30 dni.
Zobacz: Dramat chorego seniora: Przeżyłem powstanie zabiją mnie ceny leków