Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

TO BYŁBY ZASTRZYK FINANSOWY

Ekstra pieniądze dla emerytów na Boże Narodzenie? Ekonomista wyjaśnia, komu powinny przysługiwać. Seniorzy przyjęliby z zadowoleniem taki dodatek

Największa od 30 lat drożyzna dokucza seniorom. Po wrześniowej wypłacie 14. emerytury nie mogą już jednak liczyć na kolejne dodatki i podwyżki, aż do marca. Czy rząd powinien zapewnić nowe wsparcie dla emerytów przed Bożym Narodzeniem? - Seniorzy przyjęliby z zadowoleniem taki dodatek świąteczny - mówi nam szefowa Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, dr Elżbieta Ostrowska.

Drożyna uszczupla portfele emerytów. Czy będzie finansowe wsparcie jeszcze w tym roku?

Żywność jest droższa o 20-40 proc. niż rok temu, a ceny oleju czy masła oraz cukru są nawet o 100 proc. wyższe. Mamy bardzo drogi węgiel, a od stycznia nastąpi podwyżki rachunków za prąd i gaz. Seniorzy są tą sytuacją bardzo zaniepokojeni, zwłaszcza, że do marcowej waloryzacji świadczeń z ZUS zostało 5 miesięcy. - Nie wyobrażam sobie, jak dożyje Nowego Roku. Nie będzie już dodatkowych pieniędzy, takich jak trzynastka czy czternastka albo waloryzacja. Nie mam za co kupić węgla, nie mówiąc o jakimś zimowym ubraniu. Będzie ciężko, trzeba będzie zadowolić się suchym chlebem i czekać rychłego nadejścia wiosny – żali się Mieczysław Izdebski (82 l.) z Tarkowa (woj. mazowieckie). Czy rząd powinien wypłacić w ty, roku dodatkowe świadczenie, np. 15. emeryturę, w tej samej wysokości co poprzednie dodatki (1217 zł)? - Seniorzy przyjęliby z zadowoleniem taki dodatek świąteczny - mówi przewodnicząca Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, dr Elżbieta Ostrowska.

Dodatkowe pieniądze przed świętami dla emerytów? Ekspert wyjaśnia

Ekonomista Marek Zuber (50 l.) uważa, że rząd powinien przeznaczyć jakieś środki na pomoc seniorom. Jednak stawia warunek: - Ale pomocy należy udzielić tylko potrzebującym, którzy mają dodatkowe wydatki zimą, a nie rozdawać wszystkim pieniędzy, jak było z dodatkiem węglowym – podkreśla Zuber. 

Dudek: "Rządowi sprawa cen węgla wyrwała się spod kontroli" [Express Biedrzyckiej]
Mieczysław Izdebski z Tarków

i

Autor: ANDRZEJ WOŹNIAK/SUPER EXPRESS

- Nie mam za co kupić węgla, nie mówiąc o jakimś zimowym ubraniu. Będzie ciężko, trzeba będzie zadowolić się suchym chlebem i czekać rychłego nadejścia wiosny – komentuje emeryt Mieczysław Izdebski.

Sonda
Czy emeryci w Polsce mają godne świadczenia
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany