Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

Emerycie wpadniesz w euforię! Rewolucyjne rozwiązanie. Waloryzacja emerytury 2023. Sprawdziliśmy, ile możesz zyskać TABELA

2022-06-14 9:21

Waloryzacja emerytur 2023. Szykuje się istna rewolucja dla emerytów. Drożyzna rujnuje nasze portfele i jest wyzwaniem dla budżetu państwa, bo rząd musi znaleźć pieniądze na gigantyczną podwyżkę emerytur. Jednak mamy dobre wieści dla emerytów, pojawił się pomysł waloryzacji cztery razy w roku. – Proponujemy w tej sytuacji odejście od obecnego sposobu podwyższania świadczeń. Waloryzacja powinna być dwa lub nawet cztery razy w roku – przekonuje Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP. Przedstawiamy konkretne wyliczenia dotyczące waloryzacji emerytur. Szczegóły w naszej tabeli.

Waloryzacja emerytur 2023. Propozycje rządu i związkowców 

Waloryzacja emerytur w 2023 roku. Ważą się losy przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W środę 8 czerwca 2022 roku, na posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych przy Radzie Dialogu Społecznego rząd, związkowcy i pracodawcy przedstawili swoje postulaty dotyczące przyszłorocznej waloryzacji emerytur. Strona rządowa zaproponowała wskaźnik waloryzacji 9,6 proc. (inflacja 9,4 proc. plus 20 proc. realnego wzrostu płac). Związkowcy domagali się nieco większego wskaźnika (z 50-proc. wzrostu wynagrodzeń).

Waloryzacja emerytur cztery razy w roku? Jest konkretna rewolucyjna propozycja

Waloryzacja emerytur cztery razy w roku? To nie jest niemożliwe, bo właśnie pojawiła się rewolucyjna propozycja, która może być wielkim wsparciem dla emerytów. Przedsiębiorcy biorący udział we wspomnianym posiedzeniu zespołu ds. ubezpieczeń społecznych przy Radzie Dialogu Społecznego przedstawili swoją propozycję i zatroszczyli się o możliwości budżetu.  – Waloryzacja o 9,6 proc. to wydatek 27,5 mld zł, który zachwieje wydatkami socjalnymi i bardziej napędzi inflację – ostrzega Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP. Jest na to jednak rada, zdaniem eksperta można postawić na rewolucyjne rozwiązanie: 

– Dlatego postulujemy odejście od automatycznego wskaźnika waloryzacji, a także waloryzację nie raz, ale dwa albo cztery razy w roku. Emeryci zachowają siłę nabywczą i nie będzie potrzeby wydania jednorazowo dziesiątków miliardów – tłumaczy ekspert, Antoni Kolek.

Rewolucyjna propozycja - waloryzacja emerytur co kwartał. Co na to rząd? 

Czy rząd weźmie ten pomysł dotyczący przyszłorocznej waloryzacji emerytur pod uwagę? Na razie nie wiadomo. 

Waloryzacja emerytur cztery razy w roku - opozycja komentuje

Za rozwiązaniem waloryzacji cztery raz w roku opowiada się np. Koalicja Obywatelska. – To pomysł jak najbardziej do rozważnie, aby pomóc emerytom w okresie rekordowej inflacji. Bieda zagląda do budżetów seniorów. I ten rząd nic z tym nie robi. Trzynastka i czternastka nie wystarcza nawet, aby pokryć podwyżki rachunków za prąd i gaz – twierdzi poseł Michał Szczerba z KO, zastępca przewodniczącego Komisji senioralnej. O zdanie na temat waloryzacji cztery razy w roku zapytaliśmy też posłanki z Lewicy i Polski 2050.

W galerii niżej sprawdzisz konkretne wyliczenia.

Jak na dłoni zobaczysz, ile wyniosłyby emerytury waloryzowane co kwartał o 2,5 proc. (10 proc. w skali roku). 

Waloryzacja emerytur 2023 aż cztery razy. Opinia eksperta 

Ekonomista Marek Zuber zapytany o pomysł kwartalnej waloryzacji 2023 tłumaczy, że emeryci, którzy bardzo stracili na galopującej inflacji, potrzebują rozwiązania, które uratuje ich finanse. W końcu najgorsze dopiero przed nami.

- Uważam, że jest to bardzo dobry pomysł. Biorąc pod uwagę to, że emeryci należą do tych grup, które najbardziej odczuły w tej chwili skutki bardzo wysokiej inflacji, jaką w Polsce mamy. Przy tak wysokiej inflacji czterokrotna waloryzacja ma bardzo głęboki sens - zwraca uwagę ekonomista.

Sonda
Czy dla emerytów lepsza będzie druga waloryzacja świadczeń, czy 14. emerytura?
Pieniądze to nie wszystko. Barbara Socha
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają