Express Biedrzyckiej

Ekonomista Bogusław Grabowski ostrzega: Raty kredytów i tak będą wyższe. Padły też mocne słowa pod adresem Kaczyńskiego po jego słowach o dawaniu w szyję przez kobiety

2022-11-10 11:30

W kolejnym odcinku "Expressu Biedrzyckiej" w czwartek 10 listopada gościem Kamili Biedrzyckiej będzie ekonomista Bogusław Grabowski. Rozmowa z ekspertem dotyczyła tematów takich jak drożyzna, stopy procentowe oraz sytuacja gospodarcza w Polsce oraz inflacja. W czasie rozmowy nawiązano też do... dawania w szyję, czyli słynnych już słów Jarosława Kaczyńskiego o kobietach i zmniejszającej się liczbie dzieci w kraju.

Bogusław Grabowski to znany ekonomista. Gdy poprzednio gościł w "Expressie Biedrzyckiej" był pytany o to czy społeczeństwo się zbuntuje: - W teorii nazywa się to rewolucjonizowaniem postaw społecznych. Wtedy, w 1980 roku byliśmy na podobnej sytuacji, wszystkich dotykał ten sam los, a dziś np. nauczycielka ma męża ratownika medycznego i oni ledwo wiążą koniec z końcem, a inni np. inna nauczycielka ma męża dobrze zarabiającego. Mamy różne interesy, inny status. Skłonność do podejmowania protestów jest różna, choć wydaje się, że jesień będzie "gorąca". Teraz dowiadujemy się o szeregu splotów w gospodarce jest połączony - komentował ekspert. Jakie sprawy zostaną poruszone dziś? Zapraszamy do oglądania. 

Ekonomista wprost: Raty kredytów będą rosły

Ekonomista nie ma wątpliwości, że jeśli chodzi o kredyty i raty kredytów, to w najbliższym czasie nie ma co spodziewać się, by raty przestały rosnąć. - WIBOR nie odjedzie całkowicie, ale odjedzie. Tzn. jeśli rynki finansowe widzą, że warunki monetarne powinny być z punktu widzenia inflacji zaostrzane, a tego nie robi bank, to wpływa to na wyceny rynkowe tak czy inaczej. (...) Ale raty kredytów będą wyższe. Jeśli chodzi o trzeci kwartał tego roku, to pomimo że Rada Polityki Pieniężnej nie podniosła stóp w październiku i listopadzie, o tyle o ile powinna podnieść, to raty kredytów i tak wzrosną a inflacja nie będzie spadała - ocenił ekspert.

Kaczyński mówił o "dawaniu w szuję" przez kobiety. Ekspert od ekonomii nie gryzł się w język 

Prowadząca przyznała, że jak widać sytuacja na rynku mieszkaniowym jest niewesoła, a tymczasem prezes PiS uważa, że to nie np. brak mieszkań, a to że młode kobiety "dają w szyję" sprawia, iż jest mniej dzieci. Ekonomista odniósł się do tego krótko: - Jakby pan Kaczyński miał jakikolwiek doświadczenie z seksem, to by wiedział, że alkohol obniża raczej samokontrolę i raczej sprzyja a nie przeciwdziała dzietności.