clegg - jak zbudowac

i

Autor: .

Dziwniejsze niż fantastyka - Brian Clegg, „Jak zbudować wehikuł czasu. Nauka a podróże w przeszłość i w przyszłość” - recenzja

2014-07-26 3:06

Niemal wszyscy zaczytujący się, bądź oglądający science-fiction uważają podróże w czasie za jeden z filarów tego gatunku. Czy zastanawiali się jednak państwo, ile może się w tym kryć prawdy i potencjalnych możliwości według naukowców? I że są tacy, którzy poważnie nad tym pracują?

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy będziemy mogli podróżować w czasie, Brian Clegg rozmawiał z najlepszymi naukowcami i popularyzatorami nauki na świecie. Tą książkę powinni jednak przeczytać nie tylko wielbiciele science-fiction. Powinni ją przeczytać uczniowie, studenci i ich nauczyciele by przekonać się, że fizyka może być pasjonująca, o ile ktoś potrafi ją umiejętnie przedstawić.

Clegg szuka najpierw ciekawego tematu, a dopiero wychodząc od niego przechodzi do kwestii bardziej szczegółowych, nie zapominając jednak, że nie pisze dla naukowców. W przejżysty sposób tłumaczy jak ma się do rozmaitych teorii na temat podroży w czasie, a także – co zawsze w nauce najciekawsze dla laików – wielu paradoksów, które często same w sobie są tematem na film lub powieść. Stawia pytania i szuka odpowiedzi w sprawie możliwości zmiany przeszłości, ingerencji w przyszłość, wielości światów.

Szczególnie polecam rozdział o Ronaldzie Mallett'cie i jego najnowszych odkryciach. Mallett jest sam postacią jak z filmu science-fiction. Jest naukowcem, którego inspiruje literatura, który od lat pracuje nad udowodnieniem możliwości budowy maszyny do podróży w czasie (z szeregiem eksperymentów), bazując na teorii Einstaina i zaginania czasoprzestrzeni. W tym wypadku ciekawsze niż fikcja.

MS
Brian Clegg, „Jak zbudować wehikuł czasu. Nauka a podróże w przeszłość i w przyszłość”, Prószyński i S-ka, 2014