Jan Paweł II

i

Autor: Art Service/Super Express Jan Paweł II

Ważny dzień w Kościele

Dziś XXII Dzień Papieski. Padły słowa o aborcji. „Dzieci jako przeszkoda rozwoju”

2022-10-16 8:57

16 października to wyjątkowy dzień dla wiernych w Polsce. Właśnie wtedy obchodzony jest Dzień Papieski na pamiątkę wybrania Jana Pawła II na papieża, a Kościoły w całym kraju będą go świętować, organizowane są także specjalne atrakcje. Biskupi napisali także list, w którym odwołali się do aborcji.

Dzień Papieski organizowany jest przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. W wielu miejscowościach z tej okazji organizowane się wszelkie atrakcje: koncerty, spotkania czy zbiórki pieniędzy na rzecz uzdolnionej, ale biednej młodzieży. Biskupi napisali także list, według której XXII Dzień Papieski ma być obchodzony pod hasłem „Blask prawdy”, nawiązując do encykliki Jana Pawła II „Veritatis splendor”, czyli z łaciny właśnie „blask prawdy”. W piśmie duchowni mówią o fundamentach chrześcijańskiej moralności, która wciąż może czynić ludzi szczęśliwymi. To według nich szczególnie ważne, wziąwszy pod uwagę, że ostatnio coraz częściej „kwestionuje się istnienie prawa naturalnego, zapisanego w duszy człowieka”. Biskupi stwierdzili, ze coraz trudniej odróżnić prawdę od kłamstwa, a ważne pojęcia zostają wypaczone.  - Wypaczeniu ulegają takie pojęcia, jak miłość, wolność, wspólnota, a także samo określenie osoby ludzkiej i jej praw. Żyjemy w czasach, w których osoby stają się przedmiotem użycia, podobnie jak używa się rzeczy (GS, 13). Tragicznym potwierdzeniem tego procesu jest aborcja, którą ukazuje się jako "prawo wyboru" małżonków, a zwłaszcza kobiety. Dzieci traktowane są jako przeszkoda w rozwoju rodziców, a rodzina staje się instytucją ograniczającą wolność swoich członków – czytamy.

W NASZEJ GALERII ZOBACZYSZ, CO KOCHAŁ JAN PAWEŁ II W POLSCE

Sonda
Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana?
Arłukowicz: "Mam dla Jarosława Kaczyńskiego komunikat: Czas politycznych hulanek PiS dobiegł końca" [Express Biedrzyckiej]