Raport Złotorowicza

Mateusz Lachowski opisuje masowe groby w Iziumiu: Ciała mężczyzn z obciętymi genitaliami, horror kobiet

2022-09-29 12:16

Gościem „Raportu Złotorowicza” będzie Mateusz Lachowski, dziennikarz i korespondent wojenny Polsatu, który był w wyzwolonym spod okupacji rosyjskiej mieście Izium. Dziennikarz był na miejscu, gdy przeprowadzano ekshumację masowych grobów. Jego relacja jest druzgocząca.

Izium przed atakiem Rosji liczyło około 50 tys. mieszkańców. Według relacji Mateusza Lachowskiego, po 4 miesiącach okupacji zostało tylko 10 tys. Walki o miasto trwały niecały miesiąc, by w kwietniu 2022 roku rozpocząć okupację. Izium udało się odbić armii ukraińskiej w połowie września 2022 roku, jednak to, co zastali na miejscu, przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Okazało się, że jest tam masowy grób, a technicy ekshumowali ciała, by władza mogła ocenić skalę zbrodni wojennych.

- Pochowano ludzi, którzy zginęli w ostrzałach razem z ludźmi, którzy byli torturowani, pomieszano te groby. Po prostu wrzucono ludzi do dołów, nie podpisano. Jeśli rodzina lub bliscy byli w stanie, podpisywali – opisywał Lachowski

Materiały własnego autorstwa z lasu, gdzie odkryto masowy grób, zamieścił na swoim kanale w serwisie YouTube. Widać wiele prostych, drewnianych krzyży między drzewami, a na nich często tylko numery.

- To trudno oddać w nagraniach. To przede wszystkim kwestia zapachu i tego, jak reagują technicy, którzy to wyciągają, mimo że są w maskach. Przychodzi rodzina, zaczyna płakać (…). Ci ludzie, którzy tam zginęli, też mają rodziny albo przyjaciół. Ci ludzie tam przychodzili z kwiatami albo patrzyli na ekshumację. Przerażające – opisywał Mateusz Lachowski.

Dziennikarz wyznał, ze to w dużej mierze ludność cywilna grzebała swoich zmarłych. Często za miejsca pochówku wybierano miejsca blisko domu, bowiem ludzie bali się, ze jeśli pójdą gdzieś dalej, zginą z rąk Rosjan. Co więcej, zwłoki odkryte w Iziumiu często nosiły ślady tortur.

- Wiem o kilku ciałach mężczyzn z obciętymi genitaliami więc wiemy, ze byli torturowani. (…) Kobiety też mają ciężko, mówiąc kolokwialnie – opowiadał dziennikarz.

Mateusz Lachowski widział także ciała kobiet z poderżniętymi gardłami czy żołnierzy ze związanymi rękami. Według jego informacji, są co najmniej jeszcze cztery miejsca zbiorowych pochówków.  

Sonda
Czy wierzysz, że Ukraina wygra wojnę?

Czy Putin użyje w Ukrainie broni jądrowej? Co grozi Polsce?

Włącz podcast i posłuchaj wojskowego eksperta!

Listen to "Rosja użyje BRONI JĄDROWEJ? "Putin jak ranne zwierzę" - ppłk. Przepiórka [EKSPRESS BIEDRZYCKIEJ]" on Spreaker.