Protest dziennikarzy

i

Autor: "Super Express" Protest dziennikarzy

DZIEŃ BEZ POLITYKÓW! Protest dziennikarzy przeciwko CENZURZE w Sejmie

2016-12-16 11:01

Politycy chcą znacząco utrudnić i ograniczyć dostęp do budynków parlamentu dla dziennikarzy. Proponowane zasady znacząco wpłyną na relacjonowanie wydarzeń politycznych z Sejmu oraz informowanie o decyzjach, jakie podejmują parlamentarzyści, jakie uchwalają prawo czy też jak wydają publiczne pieniądze. Z tego powodu redakcje w całym kraju w ramach protestu rezygnują dziś – w piątek, 16 grudnia - z obecności polityków na antenie telewizji i radia, na łamach gazet i na stronach internetowych, gdzie ewentualne artykuły nie będą opatrzone wizerunkami polityków. To pierwszy taki protest w historii.  

W proteście "Dzień bez polityków" swój udział zadeklarowało do tej pory ok. 30 redakcji z całej Polski. Dziennikarze sejmowi nie będą rozmawiać z politykami, a w studiach programów telewizyjnych i internetowych nie pojawią się posłowie. Akcję, którą zapoczątkował Press Club, promuje hashtag #DzieńBezPolityków. W proteście biorą udział m.in. gazety codzienne - „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Rzeczpospolita”, „Puls Biznesu”, „Fakt”, „Super Express” i dzienniki Grupy Polska Press; portale internetowe - Grupa Onet, Grupa WP, Wyborcza.pl , Gazeta.pl, Newsweek.pl, Se.pl, Fakt24.pl, Radiozet.pl, Rmf24.pl i Rp.pl; stacje telewizyjne - TVN24, Polsat News, Nowa TV i Superstacja; rozgłośnie radiowe - TOK FM, RMF FM, Radio ZET i Radio Eska; tygodniki - „Newsweek”, „Wprost”, „Tygodnik Powszechny” i „Najwyższy Czas!”, jak również także Press Club Polska i Forum Polska Agencja Fotografów.

Co proponuje Kancelaria Sejmu? W skrócie : od 1 stycznia zostanie ograniczona liczba dziennikarzy w Sejmie. Każda redakcja będzie musiała wybrać maksymalnie 2 stałych korespondentów, w parlamencie będą mogli pracować jedynie na zmianę. Stałymi korespondentami mogą być tylko reporterzy z udokumentowaną pracą w Sejmie. Reszta dziennikarzy będzie mogła oglądać posiedzenie na ekranie w Centrum Medialnym (które powstanie w budynku F, oddzielony od głównego gmachu o ponad 100 metrów). W Sejmie wybrane stacje telewizyjne będą mogły robić relacje na żywo tylko z I piętra nad salą obrad.  Ponadto przy szatni wydzielone zostanie miejsce na indywidualne wywiady, ale - uwaga - wymagające wcześniejszej rezerwacji. Co więcej, od Nowego Roku ma obowiązywać całkowity zakaz nagrywania i fotografowania poza wyznaczonym miejscem. Nie będzie można więc pokazywać sali obrad, ani utrwalać obrad komisji.

 

 

Se.pl również uczestniczy w proteście, dlatego w dniu dzisiejszym w dziale politycznym odnotujemy tylko najważniejsze wydarzenia związane z polityką i tym zagadnieniem. Z góry przepraszamy za niedogodności wszystkich Czytelników, ale robimy to z myślą właśnie o was.

Zobacz także: Marszałek Cenzor zamyka Sejm przed ludźmi

Nasi Partnerzy polecają