Zbigniew Ziobro

i

Autor: PAP/Tomasz Wiktor Zbigniew Ziobro

NARODOWY DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Dziadek Ziobry przeszedł piekło! "Bicie żelaznym prętem w pięty..."

2023-03-01 11:41

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To dzień, którego powstanie zainicjował przed laty prezydent Lech Kaczyński. Data ta została wybrana jako upamiętnienie faktu, że 1 marca 1951 r. w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej, z polecenia władz komunistycznych, strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. W tym dniu swojego dziadka wspomniał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest obchodzony 1 marca od 2011 roku. Z okazji tego dnia w mediach społecznościowych pojawiło się nagranie Zbigniewa Ziobry. Minister sprawiedliwości wspomina w nim swojego dziadka, kpt. Ryszarda Kornickiego. Kim był dziadek Ziobry? kapitan Kornicki kierował zrzeszeniem "WiN" w Przemyślu i został aresztowany w 1947 roku przez Urząd Bezpieczeństwa. W nagraniu umieszczonym w Internecie minister Zbigniew Ziobro zacytował słowa dziadka, który wspominał tortury, jakie przeszedł w więzieniu UB: - Najgorsze bicie żelaznym prętem w pięty. Człowiek czuł, jakby się rozpadał. - W czasie śledztwa był torturowany na zamku w Rzeszowie. UB-ecy łamali mu żebra, wybili zęby. Dostał karę dożywotniego pozbawienia wolności. Odbywał ją w więzieniu we Wronkach. Wyszedł w 1956 roku na mocy amnestii - opowiada o losach swojego dziadka minister.

Zbigniew Ziobro dodał: - Dziś, w Narodowy Dzień Pamięci - takich jak on - Żołnierzy Niezłomnych, za swoją odwagę, za poświęcenie i za przelaną krew, wielu z nich ginęło od zdradzieckich strzałów w tył głowy. Komuniści chcieli ich wymazać z historii Polski, a nawet z pamięci ich bliskich. Nie udało im się to. Dowodem obchodzony dziś Dzień Pamięci. Pochylmy głowy i zmówmy modlitwę za obrońców polskiej niepodległości, naszej wolności i suwerenności. Cześć i chwała bohaterom - dodał.

Bieg wyklętych w Koszalinie