Andrzej Duda

i

Autor: STANISLAW KOWALCZUK

Duda odsłonił karty. Znamy 15 pytań, jakie chce zadać w referendum konstytucyjnym

2018-06-12 19:20

Andrzej Duda jest zdeterminowany, aby wywiązać się ze swojej zeszłorocznej obietnicy, i na 100-lecie niepodległości przeprowadzić w Polsce referendum dotyczące ewentualnych zmian w polskiej konstytucji. Choć zwolennikami tego pomysłu nie są nawet polityczni koledzy z prezydenta z PiS, on wciąż nie chce ustąpić w tej kwestii. We wtorkowe popołudnie, na specjalnie zwołanej konferencji prasowej, Duda wespół z Pawłem Muchą ze swojej kancelarii zaprezentował 15 pytań, spośród których powinno się wybrać 10, na listopadowe referendum.

Referendum konsultacyjne ws. konstytucji jest planowane od maja 2017 roku. W jego ramach odbyło się już kilkadziesiąt spotkań, w tym osiemnaście otwartych dyskusji na szczeblu regionalnym, debaty eksperckie, a także spotkania z prezydentem pod hasłem "Wspólnie o konstytucji". To właśnie na nich wypracowane zostały pytania, które zostały przedstawione we wtorek. Jak tłumaczył Duda: - Uważałem, że w referendum ws. konstytucji nie powinno być więcej niż 10 pytań, ale zdecydowałem, że zaprezentowany dziś projekt będzie obejmował 15 pytań i chcę, żeby Rada ten temat przedyskutowała.

Ostateczna lista pytań wygląda następująco:

1. Czy jest Pani/Pan za uchwaleniem a) nowej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej? b) zmian w obowiązującej Konstytucji RP?
2. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego, zatwierdzającego zmiany Konstytucji?
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem do Konstytucji RP obowiązku przeprowadzenia referendum ogólnokrajowego w sprawach o istotnym znaczeniu dla Państwa i Narodu, jeśli z takim żądaniem wystąpi co najmniej 1.000.000 obywateli?
4. Czy jest Pani/Pan za odwołaniem się w preambule Konstytucji RP do ponadtysiącletniego chrześcijańskiego dziedzictwa Polski i Europy jako ważnego źródła naszej tradycji, kultury i narodowej tożsamości?
5. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem szczególnego wsparcia dla rodziny, polegającego na wprowadzeniu zasady nienaruszalności praw nabytych (takich jak świadczenia "500+")?

6. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony prawa do emerytury dla kobiet od 60 roku życia, a dla mężczyzn od 65 roku życia?
7. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej?
8. Czy jest Pani/Pan za zapisaniem w Konstytucji RP gwarancji suwerenności Polski w Unii Europejskiej oraz zasady wyższości Konstytucji nad prawem międzynarodowym i europejskim?
9. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjnym zagwarantowaniem członkostwa Rzeczypospolitej Polskiej w NATO (Sojuszu Północnoatlantyckim)?
10. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?

11. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem w Konstytucji RP pozycji rodziny, z uwzględnieniem ochrony obok macierzyństwa także ojcostwa?
12. Czy jest Pani/Pan za konstytucyjną ochroną pracy, jako fundamentu społecznej gospodarki rynkowej?
13. Czy jest Pani/Pan za wzmocnieniem kompetencji wybieranego przez Naród Prezydenta w sferze polityki zagranicznej i zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Rzeczypospolitej Polskiej?
14. Czy jest Pani/Pan za przyznaniem w Konstytucji RP gwarancji szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym, dzieciom, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku?
15. Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP podziału jednostek samorządu terytorialnego na gminy, powiaty i województwa?