Przemysław Czarnek, Andrzej Duda

i

Autor: Aleksiej Witwicki/Forum, AP Photo/Mindaugas Kulbis Przemysław Czarnek, Andrzej Duda

MOCNE SŁOWA

Duda nie podpisze Lex Czarnek 2.0! Jego uzasadnienie? Krótkie: Nie potrzebujemy w Polsce dodatkowych napięć

2022-12-15 12:27

Andrzej Duda zdecydował, że nie podpisze nowelizacji prawa oświatowego, potocznie nazywanej Lex Czarnek 0.2. Nie wszyscy spodziewali się takiego obrotu spraw. - Odmawiam podpisania nowelizacji Prawa oświatowego. Nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu w sprawie tych zmian. Nie potrzebujemy w Polsce dodatkowych napięć - przekazał w czwartek (15.12) prezydent Andrzej Duda.

Duda podjął decyzję ws. Lex Czarnek 2.0, czyli nowelizacji prawa oświatowego

Andrzej Duda zdecydował, że nie podpisze Lex Czarnek 0.2, czyli nowelizacji prawa oświatowego. Prezydent o decyzji w sprawie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, regulującej m.in. zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach, zwiększającej nadzór kuratorów, a także wprowadzającej zmiany w edukacji domowej, poinformował na czwartkowej konferencji prasowej. Skąd taka decyzja prezydenta? Duda powiedział, że dotarły do niego listy protestacyjne i wcale nie były to pojedyncze przypadki: - Przyszły do mnie dokładnie 133 listy protestacyjne. Niektóre z tych listów są podpisane przez nawet kilkadziesiąt organizacji społecznych - podkreślił prezydent Andrzej Duda. W ocenie prezydenta mimo długo prowadzonych prac nad ustawą nie udało się osiągnąć społecznego kompromisu. Zwracał uwagę, że nie było wysłuchania publicznego, a projekt nowelizacji był przedłożeniem poselskim, co ograniczyło konsultacje społeczne. Jak dodał, najwyraźniej projekt ten nie uzyskał szerokiej społecznej akceptacji. - Z każdej strony sceny politycznej podmioty znajdują w tej ustawie punkty, co do których mają bardzo poważne wątpliwości i wobec których protestują - dodał.

Andrzej Duda nie podpisze Lex Czarnek 2.0 i tłumaczy: Nie potrzebujemy dzisiaj w Polsce dodatkowych napięć

Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy ustawa Lex Czarnek 0.2 nie zapewnia tego, na czym mu zależy, czyli spokoju. - Nie potrzebujemy dzisiaj w Polsce dodatkowych napięć - powiedział Duda. I dodał: - W związku z powyższym podjąłem decyzję, że nie podpiszę tej ustawy. Odmawiam podpisania tej ustawy - poinformował prezydent. - Rozumiem, że jakaś część osób będzie zawiedziona, ale rozumiem, że jakaś część, duża część naszego społeczeństwa uspokoi się także dzięki temu, że ta decyzja jest taka, a nie inna - dodał prezydent.

Komentarze po zapowiedzi Dudy ws. Lex Czarnek 2.0. Minister edukacji jest zawiedziony 

Od razu pojawiły się komentarze dotyczące decyzji Dudy: - Weto Dudy na LexCzarnek 2.0 to sukces uczniów, rodziców, nauczycieli i organizacji społecznych. Nie ma tu żadnego heroizmu prezydenta. W normalnie działającym państwie weto na tak destrukcyjną systemowo ustawę to po prostu obowiązek funkcji - napisał poseł Krzysztof Śmiszek, a posłanka Aleksandra Gajewska dodała: - Przelał się widocznie "dzban goryczy". Wygrali uczniowie, nauczyciele, rodzice. I jeszcze trochę wolności w polskiej szkole. #LexCzarnek 2.0 zawetowane przez prezydenta Dudę. Uff - napisała. A co na to wszystko sam Czarnek? Minister edukacji i nauki w rozmowie z Onetem powiedział: - Pan prezydent bardzo chwalił ustawę. Jestem zawiedziony. 

QUIZ: Poznaj polityka po 3 słowach. Ten quiz to pestka!

Pytanie 1 z 1
Którego polityka opisują słowa: wąsy, bigos, szogun
Czarnek o podręczniku hit autorstwa prof. Roszkowskiego. Mówi o nagonce!

Komu grozi wezwanie do wojska?

Komandor Dura tłumaczy. POSŁUCHAJ!

Listen to "Powinniśmy być przygotowani na poboru - Maksymilian Dura o wezwaniach na ćwiczenia wojskowe. RAPORT ZŁOTOROWICZA" on Spreaker.