Andrzej Duda

i

Autor: AP PHOTO/ANDREW KRAVCHENKO Wybory samorządowe będą przesunięte? Jest komentarz prezydenta Andrzeja Dudy

Poufne ustalenia

Duda na prośbę Zełenskiego rozmawiał z prezydentem Iranu. "Rozmowa dotyczyła jednej bardzo konkretnej sytuacji"

2022-10-25 8:55

W ubiegłą środę 19.10 prezydent Duda rozmawiał przez telefon z prezydentem Iranu Ebrahimem Raisim. Jak informowała Kancelaria Prezydenta, rozmowy dotyczyły kwestii dwustronnych oraz bieżącej sytuacji międzynarodowej. - Rozmowa dotyczyła jednej bardzo konkretnej sytuacji - przekazał prezydencki minister Jakub Kumoch, szef Biura Polityki Międzynarodowej.

- Ukraina podejmuje maksymalne działania, aby zatrzymać dostawy dronów i rakiet z Iranu do Rosji; jesteśmy wdzięczni prezydentowi Andrzejowi Dudzie za pomoc w komunikacji ze stroną irańską - przekazał PAP rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch również odniósł się do tego zdarzenia. Przekazał na Twitterze, że rozmowa z prezydentem Iranu była następstwem rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Dotyczyła z naszej strony niemal wyłącznie doniesień o sprzedaży kolejnych partii uzbrojenia dla Rosji. W sprawach szczegółów rozmów między państwami obowiązuje dyskrecja" - podkreślił.

Zaś we wtorek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 dodał, że "rozmowa dotyczyła jednej bardzo konkretnej sytuacji, o którą prosił prezydent Wołodymyr Zełenski". - To jest konkret, to nie jest prośba po prostu "przestańcie sprzedawać broń do Rosji", tylko konkretna propozycja. W tej sprawie toczą się rozmowy i pewne działania - mówił. - Oczywiście prezydent Duda ani żadnego państwo nie jest w stanie jednym telefonem odwrócić losów historii. Ale podejmować próby takiego odwrócenia należy - podkreślił

Sonda
Jak oceniasz fakt, że prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Iranu?
Andrzej Duda w Ukrainie. Emocjonalne wystąpienie prezydenta