Andrzej Duda w Katarze: agresja Rosji na Ukrainę to wojna neokolonialna

i

Autor: PAP/Marcin Obara

Prezydent w Katarze

Duda: Mówienie prawdy o rosyjskiej agresji na Ukrainę jest naszym ważnym zadaniem

2023-03-05 16:59

Prezydent Duda uczestniczy w Katarze w V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych. Podczas szczytu Andrzej Duda ma poruszać kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę. Jak podkreślił prezydent, - „mamy też swoją rolę w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, a mówienie prawdy o tym "jest naszym ogromnie ważnym zadaniem".

Prezydent Duda na konferencji w Katarze

W niedzielę prezydent Duda uczestniczy w Katarze w V Konferencji ONZ w sprawie państw najsłabiej rozwiniętych. Duda poruszał kwestie bezpieczeństwa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, w tym bezpieczeństwa żywnościowego i globalnych skutków gospodarczych wojny. Prezydent współprzewodniczył także panelowi tematycznemu wysokiego szczebla poświęconemu kwestii wspierania mieszkańców z państw najsłabiej rozwiniętych.

Prezydent na briefingu prasowym zaznaczył, że Polska jako kraj członkowski UE i NATO obecnie jest zaliczana do państw rozwiniętych, "do bogatych państw Zachodu". "Tak się tutaj na nas patrzy, ale mamy tutaj w tym miejscu, na tej konferencji, tutaj na spotkaniu, gdzie przede wszystkim są obecni przedstawiciele państwa Afryki, bardzo ważną rolę do spełnienia; rolę, o której wykonanie zresztą wielokrotnie mnie osobiście prosili państw nam sojuszniczych, także w Sojuszu Północnoatlantyckim" - mówił.

Duda - Polska jest dobrze kojarzona w Afryce

Polska jest dobrze kojarzona przez państwa Afryki z dwóch przyczyn - mówił Duda. "Po pierwsze nigdy nie mieliśmy kolonii, w związku z powyższym nie jesteśmy utożsamiani i nie jesteśmy oceniani wśród tych, którzy mają tę przeszłość kolonialną. Wręcz przeciwnie, wielu w Afryce wie, jaka jest nasza historia, ale możemy mówić tutaj o niej z podniesioną głową, że jesteśmy także tym narodem, który przeżył wyzysk, który przeżył okrutne traktowanie, który przeżył utratę niepodległości, który przetrwał bez własnego państwa, który był wykorzystywany, gnębiony. Dzisiaj pokazujemy tutaj nasz rozwój, mówimy przez ostatnie 30 lat dokonaliśmy wielkiego postępu, jesteśmy gotowi podzielić się z wami naszymi doświadczeniami" - powiedział.

Mówienie prawdy o wojnie jest naszym ważnym zadaniem

"Ale mamy tutaj także i dodatkową rolę do wypełnienia w tym trudnym bardzo dla Europy i świata momencie. Wszyscy wiedzą, że trwa rosyjska agresja na Ukrainę - tutaj w Afryce, na Bliskim Wschodzie. Ta rosyjska propaganda niestety jest bardzo skuteczna. I mówienie prawdy o rosyjskiej agresji na Ukrainę jest naszym ogromnie ważnym zadaniem jako tych, którzy są blisko tego konfliktu, jako sąsiadów. Jako sąsiedzi Ukrainy możemy mówić o milionach uchodźców z Ukrainy, którzy przybywają do naszego kraju i wędrują dalej w świat. Możemy mówić o tragedii, jaką przeżywa ukraiński naród i mówimy tutaj o tym" - podkreślił prezydent.

Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?
Express Biedrzyckiej - prof. Antoni DUDEK
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany