Duda, Kaczyński i Tusk przy jednym stole? Prezydent zwołał posiedzenie RBN

i

Autor: SEBASTIAN WIELECHOWSKI/SUPER EXPRESS, MARCIN WZIONTEK/SUPER EXPRESS, MAREK KUDELSKI/SUPER EXPRESS Duda, Kaczyński i Tusk przy jednym stole? Prezydent zwołał posiedzenie RBN

Duda, Kaczyński i Tusk przy jednym stole? Prezydent zwołał posiedzenie RBN

2022-01-26 9:30

Przedstawiciele klubów i kół poselskich z PiS, KO, PSL, Lewicy, Konfederacji i Polski 2050 zadeklarowali chęć udziału w piątkowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Oczekują, że prezydent przedstawi im rzetelny obraz sytuacji na Ukrainie i wysłucha ich propozycji dotyczących bezpieczeństwa. Jeżeli przy wspólnym stole z Andrzejem Dudą w najbliższy piątek, 28 stycznia 2022 roku, zasiądą liderzy wszystkich znaczących partii, może dojść do spotkania Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim.

Andrzej Duda w miniony poniedziałek, 24 stycznia, zapowiedział zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Decyzję podjął bezpośrednio po rozmowie prezydenta USA Joe Bidena z udziałem prezydenta Polski oraz przywódców Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, UE i NATO. Rozmowa miała formę wideokonferencji i była poświęcona sytuacji wokół Ukrainy i na wschodniej flance NATO. W oświadczeniu po jej zakończeniu Andrzej Duda przekazał, że na posiedzeniu RBN będzie się chciał podzielić się z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej wiedzą i obrazem sytuacji, który "powstaje w wyniku tych wszystkich spotkań i rozmów", prowadzonych ostatnim czasie prowadzi. Polska Agencja Prasowa spytała przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych, czy planują wziąć udział w tym spotkaniu.

Zobacz także: W cieniu Rosji. Czy Białoruś może dołączyć do najazdu na Ukrainę?

Udział przedstawicieli PiS zapowiedział Radosław Fogiel. - Zwoływanie RBN jest prerogatywą prezydenta i zawsze to podkreślaliśmy, kiedy opozycja próbowała używać tej instytucji jako politycznej broni; wzywać prezydenta do jej zwołania wtedy, kiedy uważała, że będzie jej to politycznie wygodne. Teraz pan prezydent podjął taką decyzję, gdyż widocznie uznał, że są ku temu przesłanki - powiedział. Według Fogla zwołanie RBN "to najlepszy dowód na to, że prezydent Duda podchodzi do spraw bezpieczeństwa poważnie". - Równocześnie nie daje się szantażować opozycji do politycznego wykorzystywania tego ciała - dodał polityk PiS.

Zobacz także: Prezydent Duda zgadza się z ideą Polskiego Ładu, ale wprowadzi poprawki? Ważne spotkanie

Szef klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka powiedział we wtorek dziennikarzom, że politycy KO nie dostali jeszcze oficjalnie zaproszenia, ale jeśli ono do nich dotrze to "oczywiście odpowiedzą prezydentowi". Zaznaczył, że przed decyzją kto będzie reprezentował KO musi być wiadomo, czy będzie to zaproszenie skierowane do klubu czy do partii i "jaką formułę prezydent wybierze". - Grzeczność wymaga, żeby najpierw wysłać zaproszenie, a potem o tym mówić, ale w Pałacu przyjęto najwyraźniej inną zasadę - powiedział Budka.

Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewiduje przyszłość dla PO i Jarosława Kaczyńskiego

Szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski przekazał PAP, że także ich przedstawiciel weźmie udział w spotkaniu. Podkreślił, że temat możliwej rosyjskiej agresji na Ukrainę i bezpieczeństwa regionalnego to kwestia, którą powinno rozpatrywać się ponad politycznymi podziałami. Dodał, że Lewica w najbliższym czasie podejmie decyzję, kto będzie ją reprezentował. - Lewica zwracała się dwukrotnie o to, żeby Rada została zwołana, więc będziemy na spotkaniu, szczególnie, że to jest ważny temat dla polskiego bezpieczeństwa, bo relacja Polska-Ukraina i ewentualność wojny Rosji z Ukrainą powinna być priorytetem w rozmowach polskich polityków i powinno się to dziać ponad podziałami politycznymi - powiedział Gawkowski.

Poseł Marek Sawicki z PSL zwrócił uwagę w rozmowie z PAP, że "trzeba było wezwania prezydenta USA Joe Bidena do wspólnej konferencji z Francją, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami, żeby prezydent Andrzej Duda zrozumiał, że sytuacja jest poważna i że czas najwyższy podzielić się z opozycją informacją o stanie bezpieczeństwa państwa". Poseł PSL ocenił, że to dobrze, że prezydent zwołuje RBN. - Lepiej późno niż wcale - powiedział.

Sonda
Czy Twoim zdaniem Rosja zaatakuje Ukrainę?

- Cieszymy się, że pan prezydent podjął inicjatywę i zdecydował się zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego. To dobry ruch i pożądany krok - powiedział PAP lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Zaznaczył, że jego ugrupowanie nie otrzymało jeszcze zaproszenia do udziału w posiedzeniu RBN. - Gdy zostaniemy zaproszeni, to oczywiście weźmiemy w nim udział, bo jesteśmy zdania, że bezpieczeństwo Polski, zwłaszcza w tak trudnym geopolitycznym momencie, jest rzeczą, która powinna stać ponad partyjnymi podziałami - podkreślił.

Przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacja Jakub Kulesza powiedział PAP, że partia nie zajęła jeszcze stanowiska ws. piątkowego posiedzenia RBN. - Nie dotarła do mnie informacja, abyśmy dostali zaproszenie. Jeśli je dostaniemy, to weźmiemy udział w tym posiedzeniu - powiedział Kulesza. Pytany, czy Konfederacja ma jakieś oczekiwania po tym spotkaniu lub chciałaby tam wyrazić swoje stanowisko w związku z sytuacją wokół Ukrainy, poseł zadeklarował: "Jak dostaniemy zaproszenie, to przygotujemy stanowisko".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE