Druga partia teczek z szafy Kiszczaka! Służalcze listy od artystów oraz morderstwo ks. Popiełuszki!

2016-02-24 16:21

W środę od godziny 9.00 Instytut Pamięci Narodowej udostępnił dziennikarzom i historykom kolejną partię teczek, które zostały znalezione w domu wdowy po generale Czesławie Kiszczaku. Od dziś też w krajowych delegaturach IPN będzie można zapoznać się z teczkami TW Bolka. RELACJA na SE.pl.: komentarze, opinie.

Kolejne teczki, które były w domu Kiszczaka, w samo południe będą udostępnione materiały dla dziennikarzy i naukowców w Instytucie Pamięci Narodowej . Jakie dokumenty zostaną udostępnione? Kserokopie dokumentów dotyczących działań policji w dniach 15-16 czerwca 1990 r. w Mławie związanych z likwidacją blokady drogi E-77 przez protestujących rolników, kkserokopia listu Mieczysława Rakowskiego z 7 stycznia 1958 r., cczęściowo wypełniony Zeszyt Pracy Wojskowej Służby Wewnętrznej należący do Czesława Kiszczaka. Znajdą się tam także kserokopie zdjęć, na których występują m.in.: Czesław Kiszczak, Wojciech Jaruzelski, Adam Michnik, ks. Henryk Jankowski, Lech Wałęsa i Bronisław Geremek, fragmenty wspomnień Czesława Kiszczaka, ręcznie pisane notatki Czesława Kiszczaka, notatka dotycząca struktury departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych komórka ta zajmowała się walka z działalnością kościoła)z 25 października 1984 r, czyli pochodząca z okresu, gdy porwany został ks. Jerzy Popiełuszko. W poniedziałek w IPN udostępnione zostały teczki TW Bolka, jednym z dokumentów było zobowiązanie się do współpracy z SB Lecha Wałęsy z 1970 r. Był to pierwszy pakiet materiałów, które zostały zabrane z domu Marii Kiszczak w zeszłym tygodniu. RELACJA na SE.pl.

Najnowsze informacje znajdziesz na górze strony - odśwież F5.

15:22 W sprawie paszportu do Kiszczaka zgłaszała się również Agnieszka Osiecka. Jak komentuje Stanisław Janecki:

 


14:44 Jeden z dzisiejszych ,,bohaterów listów do Kiszczaka" tak się niegdyś wypowiadał:

 

 

14:30 Ciekawa teoria:

 

 

14:12 Opróczy listów Osiecka nagrała też dla Kiszczaka składankę muzyczną:

 

 

13:53 Kolejny hit! Sylwester Ruszkiewicz z ,,SE" wskazuje list do generała Kiszczaka, którego nadawcą jest Agnieszka Osiecka. Okazuje się, że w 1984 roku, gdy Adam Michnik siedział w więzieniu na warszawskiej Białołęce, poetka zaproponowała generałowi, że to ona mogłaby pójść siedzieć za kratkami zamiast niego! Jak motywowała, ,,pomysł gwarantów prywatnych i półprywatnych". Przywołała przykład przedwojenny system redaktorów, w który zamiast wydawcy mógł pójść siedzieć ktoś inny z gazety.

13:41 Odrobina ironii:

 

 

13:25 Gorzka konstatacja:

 

 

13:13 Władysław Bartoszewski słał podziękowania dla Kiszczaka za  przedłużenie paszportu jemu i jego małżonce:

 

 

13:06 Również Andrzej Seweryn bardzo elegancki list do generała Kiszczaka napisał w odpowiedzi...:

 

 

... na ten list:

 

 

12:58 Lech Wałęsa kolejny raz odniósł się do materiałów IPN:

 

 

12:45 Tymczasem po Twitterze hula oświadczenie Jarosława Kaczyńskiego:

 

 

12:23 Czesław Kiszczak z ówczesnej opozycji najwyżej cenił Adama Michnika:

 

 

12:17 W aktach znajdują się też takie informacje jak to, że Jaruzelski ,,lubił dziewczynki, ale nie pił ani kieliszka, natomiast Rokossowskiemu w piciu wódki szklankami dorównywał tylko Cyrankiewicz".

 

 

12:05 Kiszczak zachował również list od Janusza Korwin-Mikkego. Ten jednak nie pisał ,,wiernopoddańczo" jak przytoczone do tej pory osoby. Zarzucił on generałowi, że ,,prawie połowa' ludzi zasiadających przy Okrągłym Stole to jego ludzie. Korwin-Mikke pisał też, że Okrągły Stół i propaganda wokół niego "na setki lat zadomowi się w podręcznikach masowej manipulacji".

 

 

11:59 Ciekawoska- Beata Tyszkiewicz w liście dziękuję Kiszczakowi za to, że przyczynił się do lepszej ochrony jej posiadłości wraz z zaproszeniem do niej (przypomnijmy, że w rozmowie z Kamilem Szewczykiem z ,,Super Expressu" Maria Kiszczak mówiła, że podejrzewa męża o zdradę właśnie z tą aktorką- TUTAJ) :

 

 

11:51 Sylwester Ruszkiewicz, dziennikarz ,,Super Expressu" donosi, że wśród dokumentów znaleźć można informację, że o użyciu broni w 1970 roku przez służby porządkowe (podczas wydarzeń na Wybrzeżu) zadecydowała zgoda Władysława Gomułki! Następnie wspomina, że gdy odsuwano Gomułkę od władzy 19 grudnia Kiszczak poszedł na spotkanie do Wojciecha Jaruzelskiego z bronią.

11:30 Dziennikarz śledczy, Witold Gadowski, wskazuje miejsce, gdzie możnaby znaleźć inne ciekawe kwity:

 

 

11:12 Jest też notatka uzasadniająca wprowadzenie stanu wojennego:

 

 

10:57 MOCNE! Wśród dokumentów jest list w sprawie morderstwa ks. Popiełuszki, który Kiszczak kierował do nieznanego adresata. Można się z niego dowiedzieć, że zabójstwa księdza dokonali podwładni Kiszczaka, mimo, że on sam tego nie chciał. Jak czytamy: - Istotnie, zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki przezyłem bardzo ciężko i nadal przeżywam, bo przecież dokonali tego moi podwładni. Odrzucam Pańskie sugestie idące po linii obrony, jaką przyjęli zabójcy - że księdza porwano z nadgorliwości, że intencją było nastraszenie, a nie zabicie. Przeczą temu fakty, które Pan doskonale zna.

Znajdują się tam również szczegóły morderstwa: - 13 X 1984 r. zabójcy rzucają dużym kamieniem w samochód księdza jadący z wielką szybkością, co mogło zakończyć się śmiercią, planują wyrzucenie go z pociągu. Od kilku dni gromadzili sznury, kije worki, kamienie. Kiszczak tłumaczy ponadto, że MSW nie wyrażało zgody na aresztowanie księdza.

Co ciekawe, na odwrocie tego listu znajdują się odręczne notatki na temat morderstw dokonanych przez Niemców, m.in. "zamordowanie członków KG AK", "zamordowanie kilkudziesięciu ocalałych Żydów w Powstaniu Warszawskim" czy "śmierć gen. Sikorskiego".

10:49 Na zdjęcia załapał się też Adam Michnik:

 

 

10:35 Znani listy piszą.... Andrzej Celiński jak widać cenił sobie bardzo postać Czesława Kiszczaka:

 

 

10:32 W dokumentach jest również list od Daniela Passenta w którym wyraża swoje poparcie ,,dla linii" realizowanej przez Kiszczaka (TUŻ PO ZABÓJSTWIE KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI!!!) Część pierwsza:

 

 

Część druga:

 

 

 

10:29 Ciekawa informacja z pamiętnika Kiszczaka:

 

 

10.10 Kolejne dokumenty, które były w domu generała Czesława Kiszczaka, a teraz są w Instytucie Pamięci Narodowej

10.00 List Mieczysława Rakowskiego:

9.45 Co znajduje się w nowych dokumentach? Oto, co można znaleźć:

9.40 Dokumenty zostały już udostępnione.

Czytaj: Kiszczak chciał chronić Wałęsę