Prezydent Andrzej Duda

i

Autor: Marek Zieliński/Super Express Prezydent Andrzej Duda

Przedstawiciel Dudy nie wierzy, że prezydent to podpisze. Czeka nas kompromitacja?!

2018-09-11 15:20

Nieoficjalnie Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, która ma na koncie sprawę dyscyplinarną, zrezygnowała i nie będzie się ubiegać o posadę w Sądzie Najwyższym. Ale kontrowersyjnych rekomendacji jest więcej. – Nie wyobrażam sobie, żeby pan prezydent podpisywał nominacje tylko w oparciu o rekomendacje KRS-u – powiedział "Super Expressowi" Wiesław Johann (79 l.), wiceszef KRS i przedstawiciel Andrzeja Dudy (46 l.).

Sędzia stawia jasno sprawę rezygnacji Ułaszonek-Kubackiej: – Rekomendacja była błędem wynikającym z niezbyt dokładnej analizy materiałów, którymi dysponowała KRS – powiedział "Super Expressowi" Johann. Ujawnił, że często brakowało akt osobowych kandydatów, których nie dostarczyły chociażby uczelnie. Braków było pewnie sporo, bo tylko w Izbie Dyscyplinarnej SN, czyli miejscu gdzie ocenia się innych sędziów, KRS udzieliła rekomendacji prawnikom, którzy mają wiele na sumieniu!

Chodzi m.in. o prokuratora Adama Rocha (45 l.). To on w 2006 r. kazał przesłuchiwać kobietę w zaawansowanej ciąży, a tym samym oskarżano go o tortury! Nie lepszy jest Waldemar Puławski, który ma na koncie zatarty wyrok 1,5 roku więzienia w zawieszeniu za spowodowanie wypadku w 2007 r. Do kontrowersyjnych kandydatur należy także ta prokuratora Jarosława Dusia (42 l.). Nie dość, że brakuje mu wymaganego 10-letniego stażu, to według "Gazety Wyborczej" miał kilka zarzutów dyscyplinarnych, a nawet jeden wyrok! Duś ma podobno wycofać swoją kandydaturę.

Co na to KRS? Sugerowano wcześniej, że kandydaci powinni sami rozważyć, co zrobić. – Mają możliwość refleksji. Gdyby do tego nie doszło to prezydent decyduje, kto ma być sędzią, a kto nie – tłumaczy nam Maciej Mitera, rzecznik KRS. – Uchwała jest podjęta, trudno żebyśmy teraz uzdrawiali sytuację. KRS jako organ wykonała swoją rolę. Tylko i aż tyle – dodaje.