Donald Tusk

i

Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express

Lider PO w Piasecznie

Donald Tusk w mocnych słowach o finansowaniu Kościoła: Pieniądze go rujnują a nie budują

2022-11-08 22:15

Donald Tusk spotkał się dziś (8 listopada) z mieszkańcami Piaseczna. W trakcie swojego wystąpienia poruszył kwestię kościelnych finansów. "Po objęciu władzy podejmiemy decyzję o skasowaniu pieniędzy, jakie płyną do Kościoła, bo one rujnują Kościół, a nie budują - oświadczył szef PO. Jego zdaniem w interesie państwa i Kościoła jest to, by "odspawać" Kościół od państwa, władzy i pieniędzy.

Donald Tusk w Piasecznie. Lider PO o kościele

Tusk mówił we wtorek na spotkaniu z mieszańcami Piaseczna (woj. mazowieckie), że poważnym problem jest to, co dzieje się dzisiaj z Kościołem.

Lider PO zaznaczył, że jest człowiekiem wierzącym i wychowanym w rodzinie katolickiej. "I miałem to szczęście, że szczególnie w czasach młodości, Kościół był tym miejscem, które potrafiło zbudować i schronienie, i przestrzeń dla ludzi, dla których wolność miała pierwszorzędne znaczenie, nikt nie pytał wtedy o poglądy" - mówił. 

Tusk z podziwem o księdzu Janie Kaczkowskim

Podkreślił, że jest pod ogromnym wrażeniem tego, co robił ksiądz Jan Kaczkowski. "Oglądałem ostatnio ten bardzo poruszający film o księdzu Kaczkowskim. I on zawsze mówił z pełnym przekonaniem - i płacił za to oczywiście cenę - że pieniądze rujnują Kościół, że Kościół jest od tego, żeby pomagać, a nie, żeby wyciągać kasę i żeby dzielić się władzą. I, że sojusz ołtarza i tronu jest zabójczy nie dla tronu, ale dla ołtarza" - powiedział Tusk.

"Pieniądze rujnują Kościół a nie go budują"

Lider PO wskazał, że nie jest dla niego aż tak ważne, że część biskupów jednoznacznie zaangażowała się politycznie i postanowiła z paru milionów katolików - takich jak on - uczynić swoich przeciwników "zupełnie bez żadnego powodu i bez żadnego sensu". "Nie mam w sobie potrzeby odwetu" - dodał.

Tusk powiedział, że chciałby, aby Kościół w Polsce był znowu miejscem, "gdzie każdy może się spotkać i gdzie szanuje się człowieka, gdzie nie uprawia się polityki". Oświadczył, że pierwszymi decyzjami jakie podejmie po objęciu władzy będzie "skasowanie pieniędzy, jakie płyną do Kościoła", bo - jak mówił - "te pieniądze rujnują Kościół, a nie budują".

Według niego, "w jakimś sensie i w interesie państwa, i uczciwości, jeżeli chodzi o środki publiczne, ale też w interesie Kościoła - rozumianego jako ogół wierzących - jest to, żeby odspawać Kościół od państwa, od partii rządzącej, od władzy i od pieniędzy".

Sonda
Ufasz Donaldowi Tuskowi?
Jan Maria Jackowski: "Premier doskonale zdaje sobie sprawę jaka jest realna, a nie propagandowa sytuacja państwa" [Express Biedrzyckiej]
Listen to "KSIĘŻA uprawiali SEKS z ZAKONNICAMI. Cała prawda o mariawitach." on Spreaker.