Protest rolników, poważny Tusk

i

Autor: MAREK KUDELSKI / SUPER EXPRESS, AP

Po spotkaniu rolników i premiera

Donald Tusk zdradził przebieg rozmów z rolnikami. Co ustalono? "Nie ściemniałem"[ZAPIS RELACJi]

2024-02-29 18:53

W czwartek (29.02) odbył się szczyt rolniczy, w którym udział wzięli premier Donald Tusk, minister rolnictwa Czesław Siekierski i wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Spotkali się z liderami protestujących grup. Choć nie doszło do żadnego porozumienia, obie strony uznały spotkanie za udane.

Rolnicy przedstawiali swoje postulaty i najważniejsze problemy, a Donald Tusk wszystkiego wysłuchał. Jak stwierdził, rozmowa była merytoryczna i wcale nie była miła. Zwracał uwagę, że nie można dopuścić do sytuacji, podczas której europejski rynek jest zalewany produktami z Rosji i Białorusi. Zapewnił także, że będzie rozmawiał z Prezydium Sejmu w sprawie ustawy o nałożeniu embarga na import z tych krajów.CZYTAJ: Jest decyzja premiera w sprawie rolników! Szef rządu zwołał szczyt rolniczy w stolicy

Premier podkreślił, że rozmowa miała głęboki sens, choć protesty jeszcze się nie skończą. -  Rolnicy są gotowi w sposób elastyczny, ewolucyjny realizować Zielony Ład tam gdzie jest to możliwe, tam gdzie jest to zrozumiałe dla nich, nawet od razu, ale nie zgadzają się i - jestem po ich stronie - na przymusowe egzekwowanie zapisów, które nie do końca są racjonalne a z punktu widzenia polskiego rolnictwa są delikatnie mówiąc przesadzone – mówił na konferencji po zakończeniu spotkania.

Szczyt rolniczy w Warszawie. Tusk rozmawiał z rolnikami