Wojna Izrael - Iran

i

Autor: PAP/EPA

Co dalej?

Dojdzie do rozlewu konfliktu na Bliskim Wschodzie? Ekspert ocenia

2024-04-15 8:52

W miniony weekend doszło do dramatycznych wydarzeń na Bliskim Wschodzie. Iran zaatakował Izrael w odwecie za zbombardowanie jego placówki dyplomatycznej w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Według sił zbrojnych Izraela, Iran wystrzelił w nocy z soboty (13 kwietnia) na niedzielę (14 kwietnia) około 300 dronów i pocisków rakietowych. Czym się może to skończyć? Ekspert ds. Bliskiego Wschodu Jarosław Kociszewski ocenił, co nas czeka.

Świat z niepokojem patrzy w kierunku Bliskiego Wschodu. Kolejne niepokojące wieść napływają z tego i tak skonfliktowanego regionu. W miniony weekend  Iran zaatakował Izrael wysyłając w jego kierunku niemal 300 dronów i pocisków rakietowych. Czy kolejny ogromny konflikt wisi na włosku?

SPRAWDŹ: Tusk o ataku na Izrael. Czy zagraża to Polsce?

Ekspert ds. Bliskiego Wschodu, Jarosław Kociszewski w rozmowie z wp.pl wyjaśnił, że sytuacja jest niespotykana z kilku powodów: "Iran uderzył w Izrael bezpośrednio ze swojego terytorium, po raz pierwszy państwo arabskie - Jordania, stanęło w obronie Izraela i był to największy atak w historii z użyciem dronów", czytamy w serwisie wp.pl. - Izraelczycy nazywają to wojną między wojnami. To niewypowiedziany konflikt, który toczy się głównie w Syrii. To konflikt, który toczy się na szlakach morskich. Iran atakuje statki w jakikolwiek sposób powiązane z Izraelem. Ta wojna trwa. Od 7 października ubiegłego roku granica między Libanem a Izraelem cały czas płonie - skomentował Kociszewski.

Ekspert zwrócił też uwagę na coś jeszcze: -  Iran nie dopuścił się ataku, żeby zniszczyć państwo żydowskie, tylko żeby pokazać, gdzie jest granica ruchów Izraela i pokazać własnej opinii publicznej, że nie boją się uderzyć w Izrael. Celem nie były masowe ofiary w Izraelu, tylko wysłanie komunikatu, że są w stanie postawić się Izraelowi - ocenił. 

CZYTAJ: Wielka kompromitacja Iranu. Polski generał o ataku Iranu na Izrael

Rozmowa prof. Dudka z prof. Flisem o wyborach samorządowych | Dudek o Polityce
Listen on Spreaker.