Donald Tusk

i

Autor: Fot. AP PHOTO/CZAREK SOKOLOWSKI

Wojna

Tusk o ataku na Izrael. Czy zagraża to Polsce?

2024-04-14 8:44

Premier Donald Tusk w niedzielę na platformie X napisał, że "sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski". Dodał, że "polskie państwo musi być silne, społeczeństwo solidarne, armia dobrze przygotowana, a pozycja międzynarodowa stabilna". Tak premier Donald Tusk zareagował na nocny atak Iranu na Izrael.

Atak Iranu na Izrael

"Sytuacja na Bliskim Wschodzie nie stanowi w tej chwili bezpośredniego zagrożenia dla Polski. Ale świat staje na krawędzi. Dlatego polskie państwo musi być silne, społeczeństwo solidarne, armia dobrze przygotowana, a pozycja międzynarodowa stabilna" – napisał w niedzielę na platformie X Donald Tusk. Premier podkreślił, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Tak Tusk odniósł się do nocnego ataku Iranu na Izrael.

W nocy z soboty na niedzielę ( z 13 na 14 kwietnia 2024 roku) Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Iran oskarżył o to Izrael.

Jak podaje PAP, według sił zbrojnych Izraela 99 proc. dronów i pocisków zostało przechwyconych. Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapowiadał wcześniej, że na bezpośredni atak z Iranu jego kraj odpowie tym samym.

UE i kraje zachodnie, w tym Kanada, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, a także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, potępili bezprecedensowy atak Iranu na Izrael. W komunikatach zwracano uwagę, że może on zdestabilizować cały region.

Rozmowa prof. Dudka z prof. Flisem o wyborach samorządowych | Dudek o Polityce

QUIZ. Co wiesz o kobietach dygnitarzy PRL? Jak dobrze znasz Stasię Gierek i inne

Pytanie 1 z 12
Co zarzucano Stanisławie Gierek, żonie Edwarda Gierka?