W "Debacie o Polsce" wzięli udział:
- Łukasz Rzepecki - Doradca Prezydenta RP
- Jarosław Sachajko - Kukiz '15-Demokracja Bezpośrednia
- Arkadiusz Myrcha - Koalicja Obywatelska
- Bartosz Romowicz - Polska 2050
- Dariusz Wieczorek – Lewica
- Anna Bryłka – Konfederacja
Tematów do rozmowy nie brakowało, bo nie opadły jeszcze powyborcze emocje. Najważniejszym politycznym tematem tygodnia były negocjacje między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Nową Lewicą, dotyczące podziały stanowisk w nowym rządzie oraz związane ze szczegółami umowy koalicyjnej. Między innymi o tym rozmawiali goście „Debaty o Polsce”.
Bądźcie z nami i oglądajcie "Debatę o Polsce" na kanale SE na YouTube i na SE.pl.
Debata o Polsce
19:08
A my dziękujemy za śledzenie relacji na żywo z kolejnej "Debaty o Polsce".
19:07
Redaktor Jan Złotorowicz zauważył, że "Super Express" będzie jeszcze nie raz dyskutował o problemach samorządów, zwłaszcza, że przed nami są wybory samorządowe.
Tymczasem podziękował gościom za debatę, ponieważ minęła godzina 19.
19:04
W dyskusji poruszane są problemy samorządów. - Rolą rządu jest zapewnienie im najlepszych warunków, a nie karmienie się ich kosztem - uważa Arkadiusz Myrcha.
18:58
Bartosz Romowicz twierdzi, że jest dziś bezrobotny. - Byłem dotąd burmistrzem Ustrzyk Dolnych, ale PiS tak zmieniło prawo, że odebrano mi prawo do pełnienia tej funkcji. Wiele miast nie ma dziś wójtów i burmistrzów, bo dostali się do Sejmu, a nie powołano jeszcze komisarzy - mówi Romowicz. - Apeluję do premiera Morawieckiego, aby powołał na komisarzy urzędników samorządowych. To będzie dowód, że chce pan dobrze dla naszego kraju. A w ogóle burmistrzowie powinni sprawować urząd do zaprzysiężenia w Sejmie. Takie prawo trzeba robić - twierdzi polityk Polski 2050.
18:55
Głos w debacie otrzymał poseł Dariusz Wieczorek, zrzucając przedstawicielowi Kukiz '15-Zjednoczonej Prawicy, że współpracował z PiS. - Byliście w większości, która rządziła przez cztery lata. Ponosicie odpowiedzialność za to, co działo się w Polsce. Teraz my przejmujemy władzę i musimy sprawdzić efekty. Może okazać się, że trupów w szafie jest dużo. Np. zarząd Grupy Azoty wypłacił sobie miliony nagród a firma ma 2 mld zł strat - wymienia przedstawiciel Lewicy.
18:54
Arkadiusz Myrcha pyta posła Sachajko, czy nie przeszkadza mu, że PiS zlikwidowało okręgi jednomandatowe w wyborach samorządowych. To zarzut na to, że opozycja nie spełnia obietnic wyborczych, ale przedstawiciele Kukiz'15 nie mają oporu przed współpracą z partią, która zaprzecza ich ideałom. - PiS państwa oszukał - tłumaczy Myrcha.
18:50
Redaktor Jan Złotorowicz zabronił uczestnikom używania często wymawianego argumentu: "Kampania wyborcza się skończyła". - Bo za chwilę będą kolejne wybory - tłumaczy prowadzący debatę.
18:43
- Proszę zobaczyć, jaka jest odmiana opozycji w tym studio. Najpierw poganiali prezydenta, a teraz mówią, że spokojnie, zdążą założyć koalicję - podkreśla przedstawiciel PiS (Kukiz '15-Demokracja Bezpośredni) Jarosław Sachajko. Polityk przypomina też poprzednie wybory parlamentarne, zarzucając PSL, że ugrupowanie nie dotrzymuje umów z koalicjantami (Kukiz '15 startowało w wyborach do Sejmu z listy PSL).
18:43
W trakcie debaty padł zarzut, że prezydent Duda oczekuje umowy koalicyjnej, a nie oczekiwał jej nigdy od PiS. Dariusz Rzepecki odpiera go. - Czym innym jest zwycięskie ugrupowanie, a czym innym jest ugrupowanie, które ma drugie, trzecie czy czwarte miejsce, jeśli chodzi o misję powołania rządu - słyszymy od doradcy Andrzeja Dudy. - Kampania wyborcza się skończyła, a Polacy oczekują, że tarcze ochronne np. na żywność będą nadal obowiązywały. I pan prezydent służy radą i pomocą w tych sprawach, aby ulżyć Polakom - dodaje Rzepecki.
18:40
- Gdybyśmy mieli jedno zdanie na każdy temat, to byśmy startowali z jednej partii. Nie ma różnic i żadnego problemu, jeśli chodzi o kwestie Unii. Mamy jednoznaczne stanowisko, jeśli chodzi o KPO czy praworządność i przywrócenie pozycji Polski w UE - odpiera zarzuty poseł Wieczorek z Lewicy. - Muszę więc panią zmartwić - zwraca się do Bryłki.
18:38
- Nie macie wspólnego stanowiska w sprawie UE - zarzuca posłom KO i Lewicy Anna Bryłka z Konfederacji. Przy okazji promuje program własnej partii na wyjście z Unii Europejskiej.
18:35
Emocje sięgają zenitu. Prowadzący debatę Jan Złotorowicz postuluje, aby uczestnicy nie wchodzili sobie w słowo.
18:32
- Trzy komitety w ciągu około trzech tygodni dopięły umowę koalicyjną. W Niemczech trwało to miesiącami - odpiera zarzuty poseł KO Arkadiusz Myrcha. - Mam gorący apel, abyście po wyborach skupili się na sobie i nie martwili się o nas - powiedział Myrcha do Jarosława Sachajko i Anny Bryłki, którzy solidarnie twierdzą, że tworzony rząd koalicyjny nie będzie zdolny do realizacji obietnic.
18:29
Uczestników Debaty oburzyły słowa Jarosława Sachajko. - Skąd pan wie, że programy nie będą realizowane?! - dziwi się Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy.
18:25
- Umowa koalicyjna powinna być gruntowną umową koalicyjną, a nie na zasadzie "jakby rząd był to byśmy powiedzieli, co mamy zrobić" - mówi Jarosław Sachajko (Kukiz '15 - PiS) i podaje przykład dobrze skonstruowanej umowy koalicyjnej. - Taka funkcjonuje w Niemczech - dodaje Sachajko. - Ludzie głosowali na konkrety, a żaden nie będzie realizowany! - twierdzi polityk.
18:25
Jarosław Sachajko spiera się z Dariuszem Wieczorkiem, o to, jaką przewagę procentową zdobyło w wyborach PiS nad KO.
18:19
Bartosz Romowicz z Polski 2050 apeluje do prezydenta Dudy: - Kiedy zobaczy, że jest sejmowa większość, która wybrała marszałka, apeluję, żeby nie zwlekał i przekazał misję powołania rządu Donaldowi Tuskowi – mówi polityk.
18:14
- Dla pana prezydenta ważne jest to, że wszystkie programy wprowadzone po 2015 r. muszą zostać utrzymane i pan prezydent jest tego gwarantem - kontynuuje Rzepecki. Przypomina też, że Andrzej Duda liczy na dobrą współpracę z przyszłym rządem. - Bo tego wymaga odpowiedzialna polityka - dodaje doradca prezydenta.
18:07
Łukasz Rzepecki - Doradca Prezydenta RP: - Jest tyle obietnic (KO, Trzeciej Drogi i Lewicy), że będzie ciężko je zrealizować. Musimy zaczekać na umowę koalicyjną. Miejmy nadzieję, że zostanie podpisana przed zaprzysiężeniem rządu - mówi przedstawiciel Andrzeja Dudy.
18:06
Anna Bryłka wyraziła opinię, że jest wiele problemów do rozwiązania, jak ceny prądu na rok 2024, ale politycy tworzący nową koalicję, która przygotowuje się do objęcia władzy, nie udzielają odpowiedzi na palące problemy.
18:05
Jan Złotorowicz: Umowa koalicyjna jest gotowa w 80 proc.? - Przekazaliśmy ją liderom do zaakceptowania. To może się stać na pierwszym posiedzeniu Sejmu - odpowiada Dariusz Wieczorek z Lewicy. Jego słowa potwierdził poseł KO Arkadiusz Myrcha.
18:00
Punktualnie o 18. redaktor Jan Złotorowicz rozpoczął debatę.
17:47
Uczestnicy debaty są już w studiu "Super Expressu" i przygotowują się do rozpoczęcia dyskusji.
17:31
Debaty powyborcze "Super Expressu" są jedynym tego typu projektem w polskich mediach.
Zachęcamy do oglądania dzisiejszego spotkania na YouTube oraz na SE.pl!
Program rozpocznie się już za 30 minut. Zapraszamy też oczywiście do śledzenia naszej relacji na żywo!
17:00
Serdecznie witamy w relacji z kolejnego spotkania z cyklu "Debata o Polsce"!