Air Force One

i

Autor: shutterstock

Czym lata Joe Biden? Air Force One to klasa sama w sobie. Zobacz ZDJĘCIA tej maszyny!

2022-03-25 9:47

Jak wygląda Air Force One, którym już 25 marca (piątek) Joe Biden przyleci z wizytą do Polski? Informację o wizycie prezydenta USA potwierdził już oficjalnie Biały Dom. Następnego dnia amerykański przywódca spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. Czy nad naszym niebem pojawi się Air Force One? Maszyna na zdjęciach wygląda imponująco. Zdradzamy, gdzie można zobaczyć Air Force One.

Czym lata Joe Biden? Air Force One to latająca forteca

Co to jest Air Force One? Jest to kryptonim samolotu sił powietrznych USA, którym lata urzędujący amerykański prezydent, czyli obecnie Joe Biden. Do przewozu przywódcy we flocie sił powietrznych są przeznaczone dwa samoloty VC-25A. Są one wykonane na zamówienie i przystosowane w specjalny sposób. Cywilne samoloty Boeing 747-2G4B „Jumbo Jet” mają numery 28000 i SAM 29000.

Zwykle prezydent korzysta jednak z innych środków transportu lotniczego. Jest to przede wszystkim śmigłowiec Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych o kryptonimie Marine One.

Air Force One, jak wygląda w środku?

Jak wygląda Air Force One? Aby zaspokoić potrzeby amerykańskiego przywódcy, wystrój wnętrza samolotu został specjalnie zmieniony. Na pokładzie znajdują się luksusowe sypialnie, gabinety, dwie kuchnie, czyli wszystko, co potrzebne w wielogodzinnych podróżach. Ponadto Air Force One ma salę operacyjną oraz dobrze wyposażoną aptekę. 

Na pokładzie Air Force One znajduje się wiele sprzętu m.in. central telefonicznych, które zapewniają ciągłość zarządzania państwem w wypadku zmasowanego ataku atomowego. Samolot jest chroniony przed atakiem rakietowym, zarówno ziemia-powietrze jak i powietrze-powietrze. Podczas lotu można go także zatankować. 

ZOBACZ TAKŻE: Prezydent USA Joe Biden nie ma wątpliwości. Putin kłamie i może użyć strasznej broni

Gdzie można zobaczyć Air Force One?

Oba samoloty Air Force One znajdują się na co dzień w hangarze numer 19 w bazie Sił Powietrznych USA Andrews w stanie Maryland.

Air Force One, czyli samolot twierdza, zawsze wzbudza największe zainteresowanie, nie tylko wśród fanów lotnictwa. Ogromna maszyna wylądowała w czwartek (24.03) w Brukseli, gdzie prezydent USA Joe Biden wziął udział w szczycie NATO oraz Rady Europejskiej. Dzisiaj za to przyleciał do Polski, można więc spodziewać się Air Force One na naszym niebie oraz na warszawskim lotnisku Chopina.

"Podczas wizyty prezydenta USA Joe Bidena, który w piątek ma przylecieć do Warszawy, starty i lądowania samolotów oraz odprawy podróżnych będą się odbywać zgodnie z rozkładem lotów; przylot i odlot Air Force One może w minimalnym stopniu wpłynąć na obsługę planowych rejsów" - powiedziała PAP p.o. rzecznika prasowego Lotniska Chopina Anna Dermont.

Express Biedrzyckiej - Grzegorz Schetyna: Im silniejsze NATO, tym mniejsza ochota Putina na konflikt
Sonda
Czy Joe Biden jest dobrym prezydentem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE