Czym jest 82 Dywizja Powietrznodesantowa? Specjalnie do nich przyleciał do Rzeszowa Joe Biden

i

Autor: AP, twitter

Czym jest 82. Dywizja Powietrznodesantowa? "Śmierć z przestworzy". To z nimi spotka się Joe Biden

2022-03-25 12:09

Czym jest 82. Dywizja Powietrznodesantowa? 2 lutego 2022 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał decyzję o wysłaniu ok. 2000 dodatkowych żołnierzy do Polski i Niemiec, w tym 1700 żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej US Army. 82 Dywizja Powietrznodesantowa to największy tego typu związek taktyczny w USA i na świecie. "Wojownicy Ameryki" to prawdziwi herosi. W piątek (25.03) Biden spotka się z nimi w Rzeszowie, gdzie teraz stacjonują.

Czym jest 82. Dywizja Powietrznodesantowa? Żołnierze do zadań specjalnych

82. Dywizja Powietrznodesantowa to największy tego typu związek taktyczny w USA i na świecie. Na co dzień stacjonująca w Fort Bragg w Północnej Karolinie dywizja liczy około 17,5 tys. żołnierzy. Są to prawdziwi "herosi" wyszkoleni do zadań specjalnych, nazywani są często wręcz "Śmiercią z przestworzy".

Na początku lutego jej pododdziały zostały przerzucone do Polski.

- Ci żołnierze stanowią wysoce mobilną i elastyczną siłę, zdolną do przeprowadzenia wielu misji. Zostali oni wysłani, by uspokoić obawy naszych sojuszników NATO, odstraszyć potencjalną agresję przeciwko wschodniej flance NATO, ćwiczyć wspólnie z siłami państw-gospodarzy i brać udział w szerokim zakresie nagłych sytuacji - powiedział rzecznik Dowództwa Europejskiego USA (EUCOM) Scott Ghiringhelli.

Żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej w 18 godzin mogą walczyć gdziekolwiek

82. Dywizja Powietrznodesantowa jest rdzeniem sił natychmiastowego reagowania. Jej żołnierze zdolni są do walki w dowolnym miejscu na świecie w ciągu 18 godzin. Jej początki sięgają roku 1917, gdy została sformowana jako dywizja piechoty krótko po przystąpieniu przez USA do I wojny światowej. 82. Dywizja Powietrznodesantowa nosi przydomek "All American", który widnieje na naszywkach żołnierzy.

82. Dywizja Powietrznodesantowa walczyła m.in.:

  • w Wietnamie Południowym,
  • Afganistanie,
  • Panamie,
  • brała też udział w Operacji Pustynna Burza w 1991 roku.

Joe Biden spotka się z 82. Dywizją Powietrznodesantową w Rzeszowie

W piątek (25.03) około godziny 16 Joe Biden spotka się z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce, członkami 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Zgodnie z planem prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci z Brukseli, gdzie uczestniczy w nadzwyczajnym szczycie NATO do Jasionki. Później ruszy do Warszawy na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE