Czym jest 82. Dywizja Powietrznodesantowa? Żołnierze do zadań specjalnych
82. Dywizja Powietrznodesantowa to największy tego typu związek taktyczny w USA i na świecie. Na co dzień stacjonująca w Fort Bragg w Północnej Karolinie dywizja liczy około 17,5 tys. żołnierzy. Są to prawdziwi "herosi" wyszkoleni do zadań specjalnych, nazywani są często wręcz "Śmiercią z przestworzy".
Na początku lutego jej pododdziały zostały przerzucone do Polski.
- Ci żołnierze stanowią wysoce mobilną i elastyczną siłę, zdolną do przeprowadzenia wielu misji. Zostali oni wysłani, by uspokoić obawy naszych sojuszników NATO, odstraszyć potencjalną agresję przeciwko wschodniej flance NATO, ćwiczyć wspólnie z siłami państw-gospodarzy i brać udział w szerokim zakresie nagłych sytuacji - powiedział rzecznik Dowództwa Europejskiego USA (EUCOM) Scott Ghiringhelli.
Żołnierze 82. Dywizji Powietrznodesantowej w 18 godzin mogą walczyć gdziekolwiek
82. Dywizja Powietrznodesantowa jest rdzeniem sił natychmiastowego reagowania. Jej żołnierze zdolni są do walki w dowolnym miejscu na świecie w ciągu 18 godzin. Jej początki sięgają roku 1917, gdy została sformowana jako dywizja piechoty krótko po przystąpieniu przez USA do I wojny światowej. 82. Dywizja Powietrznodesantowa nosi przydomek "All American", który widnieje na naszywkach żołnierzy.
82. Dywizja Powietrznodesantowa walczyła m.in.:
- w Wietnamie Południowym,
- Afganistanie,
- Panamie,
- brała też udział w Operacji Pustynna Burza w 1991 roku.
Joe Biden spotka się z 82. Dywizją Powietrznodesantową w Rzeszowie
W piątek (25.03) około godziny 16 Joe Biden spotka się z amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w Polsce, członkami 82. Dywizji Powietrznodesantowej. Zgodnie z planem prezydent Stanów Zjednoczonych przyleci z Brukseli, gdzie uczestniczy w nadzwyczajnym szczycie NATO do Jasionki. Później ruszy do Warszawy na spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.