Wołodymyr Zełenski, Wladimir Putin

i

Autor: AP Wołodymyr Zełenski, Wladimir Putin

Szczyt G20

Czy Zełenski i Putin wezmą udział w szczycie G20? Ambasador Indonezji potwierdza

2022-10-07 21:59

Tegoroczny szczyt G20 odbędzie się w Indonezji. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przywódca Rosji Władimir Putin mają wziąć w nim udział. Ambasador Indonezji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich potwierdził, że przyjęli zaproszenie.

Szczyt G20. Zełenski i Putin otrzymali zaproszenia

Ambasador Indonezji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich Husin Bagis poinformował, że przygotowania do przyjęcia zarówno Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina trwają. Zaznaczył również, że prezydent Ukrainy planuje stawić się osobiście.

"Decydujemy, w którym hotelu będą zakwaterowani – jeden dla Putina, a drugi dla Zełenskiego" - powiedział ambasador Indonezji cytowany przez Wprost. Takie działanie powodowane jest chęcią uniknięcia eskalacji. Ambasador zapewnia, że osobista obecność przywódców obu państw byłaby wynikiem starań prezydenta Joko Widodo i jego "dyplomacji wahadłowej".

"Pan Widodo gorąco zachęca obie strony do wyrażenia zgody na zawieszenie broni i ponowne otwarcie kanałów dla eksportu zboża w celu zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego" - mówił Husin Bagis cytowany przez portal Wprost.

Władze Indonezji wystosowały zaproszenia na szczyt G20 do prezydenta Ukrainy i prezydenta Rosji w połowie sierpnia. Szczyt odbędzie się w listopadzie na wyspach Bali. Zgodnie z zapowiedziami prezydenta Indonezji Joko Widodo Władimir Putin ma pojawić się na wydarzeniu osobiście. Jak podkreśla Wprost szczyt G20 może być więc pierwszą od rosyjskiej inwazji na Ukrainę konfrontacją Putina z zachodnimi politykami.

Grupa G20

Grupa 19 państw oraz Unia Europejska, której celem jest dyskusja nad wspólną polityką finansową. Członkowie spotykają się raz do roku, a ich reprezentantami są ministrowie finansów. Z zasady należą do niej najbogatsze państwa na świecie, jednak reprezentację w G20 ma też kilka krajów niemieszczących się w rzeczywistej pierwszej dwudziestce większości rankingów gospodarczych, natomiast nie posiada jej kilka krajów rzeczywiście się do niej zaliczających.

Sonda
Czy Putin powinien być dopuszczony do udziału w szczycie G20?
Komandor Dura: "Powszechna mobilizacja nic nie da. Najlepsi żołnierze Rosji poszli już 24 lutego" [Raport Złotorowicza]