Patriarcha Cyryl

i

Autor: Larry Koester flickr.com Patriarcha Cyryl

Rosyjskie odznaczenie na Węgrzech

Wicepremier Węgier nagrodzony. Kontrowersyjny order od patriarchy moskiewskiego Cyryla

2022-09-28 19:14

Węgierski portal hvg.hu poinformował, że wicepremier Węgier i przewodniczący rządzącej z razem z Fideszem Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) Zsolt Semjen został odznaczony przez patriarchę moskiewskiego i całej Rusi Cyryla Orderem Chwały i Honoru drugiej klasy.

Wicepremier Węgier z orderem od patriarchy moskiewskiego Cyryla

Odznaczenie zostało wręczone wicepremierowi 13 września przez metropolitę budapeszteńskiego i węgierskiego Hilariona, ale media na Węgrzech zwróciły uwagę na to wydarzenie dopiero we wtorek, 27 września. Patriarcha Cyryl "uznał węgierskiego polityka godnego tego wysokiego odznaczenia w uznaniu dla jego zasług dla diecezji budapeszteńsko-węgierskiej i w związku z jego 60. urodzinami" – napisano na stronie Węgierskiej Diecezji Prawosławnej. "Od wielu lat Semjen jest bardzo bliskim współpracownikiem premiera Viktora Orbana, stoi na czele Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej, a w sojuszu z Fideszem odgrywa ważną rolę w rozwoju Węgier, dbając o to, by chrześcijańskie wartości duchowe nadal stanowiły podstawę rozwoju kraju i dobrobytu narodu" – powiedział Hilarion w trakcie wręczania odznaczenia.

Rosyjskie odznaczenie. Order Chwały i Honoru

Order Chwały i Honoru został ustanowiony w 2004 roku przez patriarchę Aleksego II i Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Jest on przyznawany głowom państw i rządów, a także liderom międzynarodowych organizacji, przywódcom kościołów i wyznań oraz wybitnym osobistościom publicznym "za znaczący wkład we współpracę międzykościelną i międzyreligijną, pokój i przyjaźń między narodami" – przypomniał portal hvg.hu. W połowie roku Węgry zagroziły wetem w sprawie szóstego pakietu unijnych sankcji przeciw Rosji, jeśli patriarcha Cyryl znalazłby się na liście sankcyjnej.

Sonda
Popierasz sankcje wobec Rosji?
Pieniądze to nie wszystko - Piotr Maciążek
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany