Polska flaga

i

Autor: robertbaz / Pixabay.com Święto Flagi wypada 2 maja. Czy to dzień wolny od pracy?

Czy w razie wojny Polacy stawialiby heroiczny opór? Nowy sondaż wskazuje na duże różnice w postawie elektoratów

2022-06-17 8:39

Trwa 114. dzień wojny w Ukrainie. Patriotyzm i waleczność obrońców Ukrainy podziwia cały świat. Co by się jednak stało, gdyby Rosja zaatakowała nasz kraj? Czy Polacy również dzielnie chwyciliby za broń i poświęciliby się ojczyźnie? Portal wPolityce.pl zlecił badanie poświęcone scenariuszowi wojny.

Ukraińcy swoją bohaterską postawą zaskoczyli wszystkich, w tym samego Putina. Czy w przypadku wojny wykazalibyśmy się podobnie heroiczną postawą? Portal wPolityce.pl postanowił bliżej przyjrzeć się sprawie. 

Czy Polacy walczyliby jak Ukraińcy? Wyniki najnowszego sondażu 

Badanym zadano pytanie: Jak się Pani/Panu wydaje - gdyby Rosja zaatakowała nasz kraj, to czy Polacy walczyliby równie bohatersko jak walczą Ukraińcy?

Znaczna część respondentów patrzy na sprawę optymistycznie. Aż 47 proc. z nich wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak”, bądź "raczej tak”. Ich poglądu nie podziela z kolei 33 proc. ankietowanych. Opcję "trudno powiedzieć” zaznaczyło 20 proc. uczestników. 

Czy Polacy walczyliby za swój kraj? Różnice pomiędzy elektoratami 

Najbardziej optymistycznym podejściem wykazują się wyborcy Zjednoczonej Prawicy. Aż 66 proc. z nich uważa, że Polacy walczyliby o swój kraj równie bohatersko jak Ukraińcy. Pozytywny stosunek ma także elektorat Szymona Hołowni - 51 proc. badanych jest przekonanych o dzielnej postawie rodaków. 

Znacznie bardziej sceptycznie nastawieni do sprawy okazali się sympatycy Koalicji Obywatelskiej. Jedynie 39 proc. z nich uważa, że Polacy stawialiby twardy opór agresorowi. 

ZOBACZ TAKŻE: Sikorski zakpił z rzeczniczki rosyjskiego MSZ. "Dobrze, że wytrzeźwiała"

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym w dniach od 10 do 13 czerwca 2022 roku. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział N=1068 osób.

Sonda
Czy wróciłabyś/wróciłbyś do kraju, w którym trwa wojna?
Express Biedrzyckiej 15.06 (gen. Waldemar Skrzypczak, Krzysztof Gawkowski) Sedno Sprawy: Michał Woś
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE