Znicze

i

Autor: Pixabay

Wielu wiernych popełnia błąd!

Czy to grzech nie być na cmentarzu 1 listopada? Kościół mówi, co jest obowiązkowe

1 listopada jest szczególną datą dla większości Polaków. Wtedy tłumnie ruszają na cmentarze, by wspominać swoich zmarłych bliskich i modlić się za ich dusze. Nie wszyscy jednak mogą pojawić się na nekropoliach akurat w tym dniu, na przykład z powodu pracy lub stanu zdrowia. Czy popełniają grzech?

Czy 1 listopada trzeba obowiązkowo odwiedzić groby zmarłych?

1 listopada to moment refleksji i wspomnień, a także wspominania umarłych. Wiele osób nie wyobraża sobie, by tego dnia nie odwiedzić swoich bliskich zmarłych na cmentarzach i już wiele dni wcześniej zaczynają planować, jak najlepiej zorganizować czas we Wszystkich Świętych. To także moment spotkań z rodziną, dających możliwość na wspólną zadumę czy wspominki. Jednak czy 1 listopada trzeba odwiedzić groby bliskich? W końcu to dzień ustawowo wolny od pracy, co może powodować, że niektórzy mieliby poczucie popełnia grzechu, gdyby nie pojawili się na cmentarzu.

Kościół o dniu Wszystkich Świętych

Kościół stawia sprawę jasno: nie trzeba pojawiać się na cmentarzu, zostawiać zniczy ani kwiatów. W tej kwestii Kościół daje swobodę. Każdy może według własnej woli odwiedzać zmarłych i dbać o ich mogiły. Tak samo jest z 2 listopada, czyli Dniem Zadusznym, zwanym "zaduszkami". Nieobecność na cmentarzu w tych dniach nie będzie traktowana jako grzech.

Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła?

Uroczystość Wszystkich Świętych jest uroczystością nakazaną. Co to znaczy? Zgodnie z katolicką doktryną, na osobach należących do Kościoła spoczywa obowiązek uczestnictwa tego dnia we mszy świętej. Nie wystarczy sama modlitwa w intencji zmarłych czy zapalenie świeczki na grobie. Trzeba tego dnia uczestniczyć w liturgii mszy świętej. Dlatego warto jednak pamiętać, że msza święta 1 listopada jest obowiązkowa i brak obecności na niej tego dnia już jest grzechem.

Msza na cmentarzu. Czy jest ważna?

Aby ułatwić wiernym ten obowiązek, Kościół dopuszcza udział w mszach odprawianych na cmentarzach. 1 listopada wiele mszy tak właśnie się odbywa. Obecność na takiej ceremonii jest jak najbardziej respektowana przez Kościół. 2 listopada zaś nie ma obowiązku uczestnictwa w nabożeństwie. Nie wszyscy mogą jednak wiedzieć, że obowiązkowa jest także msza poprzedzająca Wszystkich Świętych, czyli 31 października.

Sonda
Wszystkich Świętych 2022 - odwiedzisz groby bliskich?
Groby weteranów Powstania Warszawskiego cz. 1. Niezapomniani
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany