Omikron - czy szczepionka działa na nowy wariant koronawirusa?

i

Autor: pixabay.com, CC0 fot. whitesession /zdjęcie ilustracyjne Omikron - czy szczepionka działa na nowy wariant koronawirusa?

Czy szczepionki chronią przed Omikron? Złe informacje od szefa Moderny

2021-11-30 10:08

Omikron - nowy wariant koronawirusa to teraz największe wyzwanie w walce z pandemią. Czy dostępne szczepionki chronią przed wariantem Omikron? Głos w tej sprawie zabrał Stéphane Bancel, dyrektor generalny koncernu Moderna, który produkuje szczepionki na Covid-19. Niestety, nie mamy dobrych informacji dla wszystkich, którzy myśleli, że dostępne szczepionki zapewnią ochronę przed Omikronem. Sam zobacz, co powiedział Bancel.

Omikron a skuteczność szczepionek

Szef Moderny nie pozostawia złudzeń co do skuteczności szczepionek w walce z wariantem Omikron. W wywiadzie dla "Financial Times" Stéphane Bancel mówił o tym, że nie ma możliwości, by skuteczność szczepionek, które są aktualnie na rynku była na tym samym poziomie jak w przypadku wariantu Delta. - Sądzę, że będziemy obserwować spadek skuteczności. Nie wiem jak duży, ponieważ musimy poczekać na dane. Ale wszyscy naukowcy, z którymi rozmawiałem mówili: "nie będzie dobrze" - podkreśla szef Moderny cytowany przez rp.pl. Te informacje nie napawają optymizmem w kontekście rozprzestrzeniania się wariantu Omikron, który wykryto już w ponad 10 europejskich krajach. By skutecznie z nim walczyć, niezbędne będzie więc stworzenie nowych szczepionek. Ile to może potrwać? O nowych szczepionkach przeciw COVID-19, skutecznych także przeciw wariantowi Omikron, czytaj w dalszej części artykułu poniżej.

Przeczytaj koniecznie: Poseł PiS pokonał Covid-19, jego żona nie dała rady. Wstrząsające wyznanie

Sonda
Czy obawiasz się wariantu koronawirusa: omikron?

Nowa szczepionka przeciw wariantowi Omikron

Świat niecierpliwie czeka więc na szczepionkę, która chroniłaby również przeciw wariantowi Omikron. Zarówno Moderna, jak i Pfizer, już nad nią pracują. Kiedy będzie gotowa? Szef Moderny Stéphane Bancel uważa, że wprowadzenie na rynek hurtowych ilości szczepionek, które będą chroniły przed Omikronem, to kwestia miesięcy. Z kolei w ciągu najbliższych dwóch tygodni powinniśmy poznać dane dotyczące skuteczności aktualnie dostępnych szczepionek wobec wariantu Omikron.

Szczepionki przeciw COVID-19 są przebadane i bezpieczne
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE