Adam Niedzielski

i

Autor: MARCIN GADOMSKI/SUPER EXPRESS Adam Niedzielski

Adam Niedzielski o wariancie Omikron: "Game changer". Nowe obostrzenia od 1 grudnia 2021

2021-11-29 14:34

Minister zdrowia, Adam Niedzielski był gościem "Sedna Sprawy" w poniedziałek. Oczywiście tematem rozmowy z ministrem była obecna sytuacja epidemiczna w Polsce. Wiadomo, że już za kilka dni przewidziany jest szczyt czwartej fali zachorowań na COVID. Do tego coraz więcej mówi się o nowym wariancie koronawirusa: omikron. Jak tę sytuację komentuje Niedzielski? Sprawdź koniecznie.

Adam Niedzielski: nowe obostrzenia od 1 grudnia [aktualizacja 29.11 godz. 14.15]

Minister Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie w Polsce nowych obostrzeń od 1 grudnia 2021. Będą się na nie składały dwa elementy. Po pierwsze, w Polsce zmniejszone zostaną limity osób niezaszczepionych. W kulturze, w gastronomii zostaną zmniejszone do 50% (wcześniej 75%). Nie wliczane w to będą osoby zaszczepione. Ponadto, zmieniony zostanie limit ze 150 do 100 osób na imprezach rodzinnych, dyskotekach, weselach, itd. Na wydarzeniach sportowych limit osób zostaje obniżony z 500 do 250 osób.

Nowe obostrzenia od 1 grudnia 2021 będą dotyczyły także uszczelnienia granic. Wprowadzony zostanie zakaz lotów do 7 krajów Afryki południowej. Nastąpi także zmiana zasad dla osób, które podróżują do Polski z krajów poza Schengen: wydłużenie kwarantanny do 14 dnia (wcześniej 10 dni) - zwolnienie z tej kwarantanny dopiero od 8 dnia, po wykonaniu testu PCR. Minister Niedzielski ostrzega jednak, że jeśli sytuacja będzie się pogarszać, to te obostrzenia mogą zostać rozszerzone także na kraje strefy Schengen.

Nowe obostrzenia w ramach "alertowego pakietu obostrzeń" będą obowiązywały od 1 do 17 grudnia 2021 roku. Rząd nie wyklucza przedłużenia lub rozszerzenia zakresu tych obostrzeń. Wszystko zależy od rozwoju pandemii koronawirusa i wariantu omikron.

Przeczytaj także: Obostrzenia grudzień 2021. Minister Niedzielski: zakaz lotów, obowiązkowa kwarantanna i zwiększone limity osób

Czwarta fala koronawirusa zalewa Polskę. Od wielu dni obserwujemy wzrosty zachorowań na COVID. W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska podał, że poinformował w poniedziałek rano, że minionej doby odnotowano w Polsce ponad 13 tys. nowych zakażeń koronawirusem, zmarło też 18 osób zakażonych COVID-19. Szczyt czwartej fali przewidywany jest już w najbliższym czasie, a dokładnie nawet w tym tygodniu! Obecną sytuację epidemiczną w kraju komentuje minister zdrowia Adam Niedzielski - poniedziałkowy gość "Sedna Sprawy".

Nowy wariant koronawirusa: omikron. Minister zabrał głos

Minister potwierdził, że dziś odnotowano ponad 13 tys. nowych zachorowań. - Niestety, pojawiają się nowe ryzyka, mówię o omikronie. Jak powiedział minister Niedzielski na dziś zwołał sztab kryzysowy, a tematem rozmów będzie też wariant omikron. Dodał też, że należy zająć się uszczelnianiem granic: - Musi być podjęta decyzja o uszczelnieniu granic - ocenił minister. Minister chce uszczelnienia granic od początku grudnia, jak przyznał takie obostrzenia będą najprawdopodobniej już od grudnia. Minister dodał: - Będziemy chcieli wprowadzić obowiązek kwarantanny dla przyjeżdżających z krajów, gdzie odnotowano mutację omikron. Z kwarantanny ma zwalniać szczepienie lub test.

Weryfikacja pracowników przez pracodawców ws. szczepień 

- Jestem absolutnym zwolennikiem tych przepisów - powiedział minister zdrowia. Jak przyznał, pomysły w tej sprawie są różne, trzeba je jeszcze przemyśleć. Na razie o szczegółach nie chciał jednak mówić. Co ze skutecznością szczepień? - Proszę pamiętać, że szczepionka była opracowana dla pierwotnej wersji wirusa. Potem mamy ewolucję, pojawiła się wersja alfa, potem delta, a to nie są te same wirusy, na które szczepionki były przygotowane. Jednak cały czas ochrona na najcięższe zachorowania jest widoczna - ocenił Niedzielski.

Nowe obostrzenia już od 1 grudnia? Niedzielski wyjaśnia

Jakie obostrzenia od 1 grudnia? Minister przyznał, że nie ujawni szczegółów przed spotkaniem sztabu kryzysowego, ale jeśli chodzi o np. szkoły, to: - Zamkniecie szkół nie wchodzi w grę, myślimy o pewnych ruchach. Np. limity, ale to musimy przemyśleć. 

CZYTJ TEŻ>>>Nie zaszczepiłeś się? Uważaj! Ministerstwo Zdrowia zajmie się sceptykami. Decyzja zapadła

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE