Putin atakuje Ukrainę

i

Autor: AP Putin atakuje Ukrainę

Czy Rosja wkroczy do Polski? Atak 55 kilometrów od polskiej granicy

2022-02-24 16:31

Czy Putin chce wojny z Polską? Czy będzie wojna w Polsce? Takie pytania na pewno każdy zadaje sobie w myślach. Po inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainie, Polacy boją się, że konflikt może przenieść się też na nasze tereny. Odpowiedzieć na takie pytanie nie jest łatwo.

Czy Rosja wkroczy do Polski? Widmo wojny mrozi Polaków

Polacy obawiają się dalszego posuwania się wojsk rosyjskich na zachód. Mimo tego, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej oraz NATO, wiele osób boi się nieobliczalnych działań Władimira Putina. Czy będzie wojna w Polsce?

Zakładano, że prezydent Rosji zatrzyma się na uznaniu niepodległości dwóch separatystycznych republik. Niestety jak okazało się w czwartek (24.02) Putin zdecydował o inwazji na Ukrainę i rozpoczął wojnę. Głowa Rosji wydała rozkaz "operacji militarnej", która ma na celu "ochronę ludności". Od godziny 4 rano pojawiają się kolejne doniesienia o bombardowaniu i ostrzeliwaniu ukraińskich miejscowości. 

Czy będzie wojna w Polsce? Wojska zaatakowały już przy Lwowie

Niestety Władimir Putin nie poprzestał tylko na ataku na wschodnią część Ukrainy. Agresja sił rosyjskich przeniosła się również na obwód lwowski. Zaatakowane zostały tam trzy obiekty wojskowe – jak poinformował szef administracji tego regionu Maksym Kozycki. Jest to zaledwie 55 km od polskiej granicy.

Czy Putin chce wojny z Polską? Ekspert wyjaśnia

Ekspert od terroryzmu i bezpieczeństwa narodowego, Grzegorz Cieślak z Collegium Civitas, w rozmowie z portalem 300gospodarka.pl mówi, że jego zdaniem, wojna Rosji z Polską jest niezwykle mało prawdopodobna. Podaje 3 główne powody, dlaczego Putin raczej nie planuje inwazji na Polskę:

  • Polska nie była republiką radziecką, jak zaatakowana Ukraina;
  • Polska jest członkiem UE;
  • Jesteśmy też w NATO.

Jak podkreśla Cieślak, Polska jest bardziej związana z Zachodem niż Ukraina, co sprawia, że jest już daleko od tego postradzieckiego świata.

- W mojej opinii, jest niezwykle mało prawdopodobne, żeby Federacja Rosyjska zaatakowała fizycznie Polskę siłami zbrojnymi, ale jest bardzo wysoko prawdopodobne, że będzie stale podejmować próby jej destabilizacji poprzez ataki hybrydowe, ataki w cyberprzestrzeni, bo to wynika z nowej oficjalnej doktryny wojennej Federacji Rosyjskiej - dodaje ekspert.

Leszek Miller: Putin rozbije się o granice NATO. Polska jest bezpieczna
Sonda
Czy boisz się, że Rosja zaatakuje Polskę?