W końcówce zeszłego roku mogliśmy obserwować zaciekłą bitwę o media publiczne między starym, a nowym rządem, który informował, że zostały odwołane dotychczasowe zarządy Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej, co z kolei pociągnęło za sobą liczne zwolnienia w tych państwowych strukturach. Przypomnijmy, że po tym, 20 grudnia 2023r. wyłączone zostały TVP Info, kanał zniknął z anteny i przekierował widzów na TVP1, co wzbudziło falę protestów na Woronicza pod siedzibą TVP. Po decyzji prezydenta o wstrzymaniu finansowania mediów publicznych, rząd wraz z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiejem Sienkiewiczem zdecydował postawić państwowe spółki medialne w stan likwidacji.
W sondażu przeprowadzonym przez SW Research na zlecenie dziennika „Rzeczpospolita", postanowiono zbadać, co na ten temat myślą Polacy. – Jak ocenia Pani/Pan sposób w jaki rząd Donalda Tuska postanowił przejąć kontrolę nad mediami publicznymi [m.in. TVP]? – takie pytanie zadano uczestnikom badania.
Widać, że Polacy chcieli zmiany, bo chociaż obywatele wciąż są podzieleni, to większość jednak popiera reorganizację mediów przez nowy rząd, a nawet – kontrowersyjny, jak mówiono – sposób przejęcia tych mediów. 41,3 proc. badanych odpowiedziało „pozytywnie”, „negatywnie" zaś 35 proc. respondentów, a 20,5 proc. badanych w tej sprawie nie ma zdania.
Jak się okazało, częściej niż pozostali, sposób przejęcia kontroli nad publicznymi środkami przekazu aprobują osoby, które skończyły 50 lat (46%) oraz respondenci posiadający wyższe wykształcenie (47%).
Sondaż został przeprowadzony wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 27-29 grudnia 2023r. Badanie obejmowało grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia, a próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy.
Listen on Spreaker.