W III RP pierwszych dam było już kilka. Pierwszą z nich była żona generała Wojciecha Jaruzelskiego - Barbara Jaruzelska, kolejną żona Lecha Wałęsy - Danuta Wałęsa. Następnie nadszedł czas aż dwóch kadencji Aleksandra Kwaśniewskiego, czyli dziesięciu lat z pierwszą damą Jolantą Kwaśniewską. Po nie prezydentową została żona Lecha Kaczyńskiego - Maria Kaczyńska, a dalej Anna Komorowska - małżonka Bronisława Komorowskiego. Niebawem kończy się 10-lecie pierwszej damy Agaty Dudy, której mąż Andrzej Duda sprawował urząd przez dwie kadencje.
Czy pierwsza dama ma pensję? Ile zarabia? Wynagrodzenia nie ma, ale obwiązki są
Jej następczynią w Pałacu Prezydenckim zostanie Marta Nawrocka, żona Karola Nawrockiego, który wygrał wybory prezydenckie. O ile wiadomo, jakie uprawnienia i zadania stoją przed prezydentem RP, tak sytuacja pierwszej damy jest nieco inna. Chociaż w Polsce nie ma specjalnego stanowiska pierwszej damy, to kobiety u boku prezydentów zawsze zwracają uwagę Polaków. Od lat dyskutuje się nie tylko o tym, jakie uprawnienia, obowiązki i prawa powinna mieć prezydentowa. Od lat trwa dyskusja też o tym, czy panie powinny mieć wynagrodzenie za swoją działalności i czy warto to wprowadzić.
Wynagrodzenia dla pierwszej damy w Polsce nie ma, ale sprawa wraca jak bumerang. O pensji dla pierwszej damy zrobiło się głośno już w lipcu 2016 roku, kiedy do Sejmu trafił projekt ustawy o zarobkach ministrów, który miał uregulować także kwestię zarobków małżonków urzędującego prezydenta. PiS wycofało się jednak z tego pomysłu.
Czy pierwsza dama ma emeryturę?
W 2021 roku częściowo uregulowano sprawę wynagrodzeń pierwszych dam. Wprowadzone przepisy zakładają przyznanie "rekompensat" pierwszym damom za okres sprawowania funkcji prezydenta przez ich mężów. Pierwsza dama ma opłacaną składkę na ubezpieczenie społeczne, a w tym składkę emerytalną z budżetu państwa. W efekcie, po osiągnięciu wieku emerytalnego i przejściu na świadczenie z ZUS, będzie mogła liczyć na wyższe świadczenie.
Pierwsza dama - Kwaśniewska stawiana na wzór
Bardzo często mówi się też o tym, jak panie się prezentują, co robią, czy i jak działają. Trzeba przyznać, że pierwsza dama w Polsce ma pełne ręce roboty, ale ten szczególny styl wprowadziła w polskiej przestrzeni społeczno-politycznej dopiero Jolanta Kwaśniewska. To ona zmieniła postrzeganie prezydentowej, nie tylko jako żony u boku męża. Zaczęła działać społecznie, udzielać się, pojawiać w mediach, a Polacy z miejsca ją pokochali! Zresztą do dziś jest bardzo aktywna, działa w założonej przez siebie fundacji.

Zanim trafiły do Pałacu Prezydenckiego pracowały: nauczycielka, bizneswomen
Zanim Jolanta Kwaśniewska, Anna Komorowska, Maria Kaczyńska czy Agata Duda zostały pierwszymi damami, wszystkie pracowały. Jolanta Kwaśniewska prowadziła firmę, agencję nieruchomości Royal Wilanów. Maria Kaczyńska najpierw zajmowała się wychowaniem córki, a zawodowo tłumaczeniami z języków angielskiego i francuskiego. Anna Komorowska tuż po studiach pracowała najpierw jako nauczycielka łaciny, potem w towarzystwie ubezpieczeniowym, a następnie zajęła się wychowaniem dzieci i prowadzeniem domu. To była ważna praca, ponieważ Komorowscy mieli gromadkę dzieci. Agata Duda do czasu aż Andrzej Duda został prezydentem Polski pracowała jako nauczycielka niemieckiego w krakowskim liceum.
Marta Nawrocka pracuje w KAS. Nosi nawet broń!
Przyszła pierwsza dama Marta Nawrocka także jest aktywna zawodowo. Jest związana z administracją skarbową od 18 lat. Rozpoczynała pracę jako funkcjonariuszka Służby Celnej, a od 2017 roku pracuje w Krajowej Administracji Skarbowej.
W rozmowie z "Super Expressem" opowiadała, jak wygląda jej praca. Wspominała też, że w pracy nosi ze sobą broń:
- Mamy bardzo zgrany, dobrze wyszkolony zespół. Chwyty obezwładniające mam opanowane. Jestem blisko, żeby pomóc w zatrzymaniu, czy przeszukaniu kobiet. Z broni korzystam głównie na strzelnicy, choć rzeczywiście w pracy może okazać się konieczna w każdej chwili. Od razu uspokoję, moja praca jako funkcjonariuszki administracji celno-skarbowej nie polega tylko na uczestniczeniu w tego typu akcjach. Prowadzimy również kontrole w kasynach, w zakładach bukmacherskich, w legalnych punktach z automatami – mówiła.
Gdy kampania wyborcza weszła w decydującą fazę Nawrocka zdecydowała, że weźmie bezpłatny urlop, by wspomóc i wesprzeć męża w kampanii. Nie tylko towarzyszyła Karolowi Nawrockiemu, występowała z nim na konwencjach, ale też miała szereg własnych spotkań: z kobietami, dziećmi, osobami z niepełnosprawnościami. Każdy kolejny dzień był wypełniony w czasie kampanii innymi aktywnościami.
Czy pierwsza dama musi rezygnować z pracy zawodowej? Ekspert wyjaśnia
Czy w związku z tym, że Marta Nawrocka zostanie pierwszą damą, będzie musiała porzucić dotychczasową pracę zawodową? Trzeba podkreślić, że prawo nie zabrania pierwszej damie pracy zawodowej, nie ma takich przepisów, a prostu w Polsce przyjął się właśnie taki model pełnienia obowiązków pierwszej damy. Można podejrzewać, że będzie tak w przypadku Nawrockiej.
Adwokat Edyta Defańska z kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, w rozmowie z portalem Bankier.pl, podkreśliła: - Porzucanie pracy zawodowej na rzecz pełnienia obowiązków pierwszej damy wynika z przyjętego w Polsce zwyczaju. Należy mieć jednak na uwadze, że nie ma również regulacji, które zakazywałyby małżonce prezydenta zatrudnienia lub pełnienia innej funkcji. Oznacza to, iż jest to wybór pierwszej damy - wyjaśniła ekspertka.
Kim jest z zawodu i wykształcenia Marta Nawrocka?
Marta Nawrocka karierę w służbach rozpoczęła w wieku 21 lat jako funkcjonariuszka Służby Celnej, jeszcze podczas studiów na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2017 roku, gdy Służba Celna została włączona do struktur KAS, pracowała w Pomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Gdyni. Warto wspomnieć, że uczęszczała też do szkoły baletowej.