Czy minister zdrowia Adam Niedzielski powinien zostać zdymisjonowany? Wyniki sondażu "SE" nie pozostawiają złudzeń
Podczas pandemii koronawirusa w Polsce, od marca 2020 r. odnotowano 200 tys. nadmiarowych zgonów, z czego 100 tys. osób zmarło na COVID-19. Na tę chorobę umiera u nas kilkaset osób dziennie, a w innych krajach zgonów jest znacznie mniej. Na przykład w Hiszpanii z powodu infekcji wirusem SARS-CoV-2 umierało podczas czwartej fali najwyżej kilkadziesiąt osób jednego dnia.
ZOBACZ TEŻ: Adam Niedzielski zagroził dymisją?! Przyszłość ma zależeć od tej ustawy!
Instytut Badań Pollster, na zlecenie SE, zapytał Polaków w sondażu, czy w związku z wysoką liczbą zgonów spowodowanych COVID-19 minister zdrowia Adam Niedzielski powinien podać się do dymisji. Większość respondentów było na "tak". Wyniki badania widać na wykresie poniżej.

i
Od kilku dni krążą spekulacje, że minister zdrowia może zrezygnować ze stanowiska. Jednak nie z powodu tragicznych statystyk pandemii, lecz dlatego, że domaga się przyjęcia ustawy, która ma pozwolić pracodawcom na sprawdzanie paszportów covidowych pracowników. – Są to wyłącznie pogłoski – stanowczo zaprzeczył jednak tym doniesieniom sam Niedzielski. – Nic mi o tym nie wiadomo – tak niedawno skomentował sprawę rzecznik rządu Piotr Müller (33 l.).
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce
Piąta fala zachorowań na COVID-19 niepokojąco przyspiesza. W środę, 19 stycznia odnotowano 375 kolejnych zgonów oraz 30 586 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, czyli prawie dwa razy więcej niż tydzień wcześniej. – To jest liczba, której nie spotkaliśmy w trakcie całej czwartej fali. Wtedy maksymalne wyniki dotyczące infekcji były poniżej 30 tys. – oznajmił Adam Niedzielski. Zapowiedział przy tym, że w przyszłym tygodniu możemy mieć do czynienia z poziomami zakażeń nawet powyżej 50 tys. – Jest to sytuacja, która stanowi ogromne ryzyko dla wydolności systemu opieki zdrowotnej – ocenił Niedzielski.
Do dyspozycji pacjentów z covidem jest 31 tys. łóżek (połowa jest już zajętych), więc należy zorganizować nowe. Rząd przygotowuje też inne, specjalne działania. – Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu obowiązku przejścia na prace zdalną w administracji publicznej – przekazał szef resortu zdrowia i zaapelował do wszystkich pracodawców, aby paca zdalna stała się standardem.
W ciągu kilku dni powstanie rozporządzenie, które nakaże urzędnikom pracę w domach, z wyjątkiem zadań, które na taki model pracy nie pozwolą.