flaga unii europejskiej, Unia Europejska

i

Autor: Stanisław Kowalczuk

Czy Komisja Wenecka może nałożyć sankcje na Polskę?

2016-03-10 13:12

Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy. W jakich sprawach Komisja Wenecka doradza i czy może ona nakładać sankcje na kraje członkowskie Unii Europejskiej?

Pełna nazwa Komisji Weneckiej brzmi: Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo. Komisja Wenecka jest organem doradczym Rady Europy. Oznacza to, że tylko doradza, a nie może karać czy nakładać sankcji na kraje Unii. W skład Komisji wchodzą niezależni eksperci, specjaliści z dziedziny prawa konstytucyjnego i międzynarodowego, sędziowie sądów najwyższych i trybunałów konstytucyjnych państw członkowskich Unii Europejskiej, a także członków parlamentów narodowych i urzędników służby cywilnej. O opinię do Komisji Weneckiej może wystąpić każde z państw Unii, rada Europy czy organizacje międzynarodowe, jeśli uznają to za stosowne. Postąpiła tak Polska, która poprosiła Komisję Wenecką o opinię w sprawie Trybunału Konstytucyjnego. Komisja ma za zadanie przygotować opinię, ale jako organ doradczy, kieruje się w swoich działaniach dialogiem, więc niczego nie nakazuje. - Opinie Komisji nie są wiążące, a sama Komisja za zadanie postawiła sobie działanie na bazie dialogu, stąd też choćby wizyty studyjne w państwach, których akty prawne są opiniowane celem lepszego zrozumienia realiów i wypracowania jak najbardziej obiektywnego spojrzenia podaje strasburgre.msz.gov.pl.

Jeśli więc opinia Komisji Weneckiej będzie krytyczna wobec działań polskiego rządu, to i tak nie może wobec niego wyciągnąć konsekwencji, czy nałożyć sankcji. Opinia Komisji nie jest prawnie wiążąca. Natomiast przyjęte jest, że opinia Komisji brana jest pod uwagę i dane państwo wyciąga z niej wnioski.

Sprawdź: Michał Szułdrzyński: Kompromis jest w rękach PiS