Emeryci

i

Autor: Shutterstock

Seniorzy mogą walczyć o czternastkę

Czternasta emerytura przeszła ci koło nosa? Możesz wnioskować o wypłatę. Ekspert mówi jak to zrobić

2023-01-19 5:15

W 2022 r. renciści i emeryci dostali czternastą emeryturę wysokości 1217,98 zł. Część seniorów nie otrzymała całego lub części dodatku, gdyż ich świadczenie z ZUS było wyższe od 2900 zł. - Takie kryterium przyznania czternastki jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości – uważa dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Kryterium 2900 zł jest niekonstytucyjne

W ubiegłym roku czternastka została wypłacona po raz drugi w historii polskiego systemu emerytalnego. ZUS wypłacił cały dodatek osobom, których comiesięczna renta lub emerytura jest niższa od 2900 zł brutto. Jeśli była wyższa, czternastka została uszczuplona, a przy znacznie wyższej emeryturze w ogóle nie została wypłacona. Rząd chciał bowiem pomóc tylko najuboższym.

Czternasta emerytura 2023. Emerycie sprawdź, ile wyniesie twoja 14. emerytura!

Wysoka renta nie czyni bogaczem

- To kryterium jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości i nie oddziela bogatszych i uboższych, tylko wskazuje osoby z niższą i wyższą emeryturą – uważa dr dr Tomasz Lasocki, ekspert ds. ubezpieczeń społecznych z Uniwersytetu Warszawskiego. Na dowód tej tezy ekspert podaje przykłady: – Ktoś może mieć niską emeryturę, ale posiada świetnie prosperującą firmę, która przynosi duże zyski. Jemu dodatek został wypłacony. Ktoś inny dostaje rentę wypadkową wyższą od 2900 zł, ale musi za nią utrzymać wieloosobową rodzinę - nie jest więc krezusem, ale czternastki nie dostał – mówi nam Lasocki.

Pokrzywdzeni z powodu niewypłacenia czternastki często nie wiedzą, że powinny odwołać się do sądu. Nie wszyscy mogą to jednak zrobić. - Jeśli po zmniejszeniu dodatku ZUS przysłał komuś stosowną decyzję, jest obecnie za odwołanie za późno. Warto jednak przypilnować wypłaty oraz decyzji w roku 2023. - Jeśli zaś ktoś wcale nie dostał czternastki ani decyzji, powinien złożyć w ZUS wniosek o wypłacenie tego świadczenia. W razie otrzymania decyzji z odmową, będzie mógł w sądzie domagać się zbadania czternastki pod kątem konstytucyjności – informuje Tomasz Lasocki.

Emerycie! Dostaniesz z ZUS 6 tys. zł w 2023 roku! [KONKRETNE WYLICZENIA]

Potrzebna darmowa porada

Nie ma pewności, czy wyrok sądu będzie korzystny dla rencisty lub emeryta. Seniorzy przed złożeniem odwołania powinni też zastanowić się, czy gra jest warta świeczki, bo koszty sprawy sądowej mogą być wyższe od samej czternastki. Należy więc szukać możliwości skorzystania z darmowej porady prawnej. Tomasz Lasocki informuje, że rząd powinien zmienić zapisy w ustawie o czternastce, aby obecny „bubel prawny” nie funkcjonował w kolejnych latach.

Czy Donald Tusk i Jarosław Kaczyński powinni przejść na emeryturę? Politycy odpowiadają
Sonda
Czy czternasta emerytura powinna być świadczeniem stałym?

W kieszeni polskiego emeryta i tak zostanie coraz mniej pieniędzy?

Znany ekonomista wyjaśnia, dlaczego. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany